apsenja

Македонија

(ВИДЕО) Криминална група вршела убиства и набавувала кокаин од Латинска Америка – Спасовски вели: Ќе се зачудите кој се е вмешан

Александар Тодески
Во текот на денот ќе бидат поднесени кривични пријави против 16 лица кои учествувале во меѓународна организирана криминална група со седиште во Македонија, кажа министерот
Македонија

Апсења во неколку градови низ Македонија: Предистрага „Синџир“ за дела против јавните финансии

Александар Тодески
Обвинителството за гонење на организиран криминал дало налог да се приведуваат неколкумина во Неготино, Кавадарци, Битола и Охрид, како осомничени во предистражната постапка „Синџир“, под
Македонија

Осуммина криумчари на артефакти уапсени во тетовско и во битолско

А1он
Утрово полицијата врши претреси и апси криумчари на артефакти во тетовско и битолско. Досега уапсени се осум лица поради соменение за присвојување на добра под
Регион

Во Сараево уапсени 17 сообраќајни полицајци осомничени дека примале мито

А1он
Во Сараево се уапсени 17 сообраќајни полицајци под сомнение дека примале мито. Тие се осомничени дека во последните неколку месеци извршиле над стотина кривични дела
Свет

Белорусија: Уапсени блогери блиски на опозицијата

А1он
Белоруските власти притвориле четворица блогери блиски до опозицијата и отвориле истраги против нив, соопштија денес активисти за човекови права. „Дознавме дека се отворени четири истраги
Регион

Во Грција уапсени пет лица бидејќи не ги почитувале мерките за коронавирусот

А1он
Поради држење приватни часови и дополнителна настава за учениците, и покрај владините мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, во Грција се уапсени пет лица
Свет

Во Лондон приведени 135 климатски активисти

А1он
Лондонската полиција приведе 135 лица кои учествуваа во протестите во организација на група за борба против климатските промени. Активистите блокираа патишта, мостови и плоштади во
Свет

Уапсени петмина од најбогатите алжирски бизнисмени

А1он
Алжирската полиција уапси петмина од најбогатите бизнисмени во земјата, кои важат за блиски до донеодамнешниот претседател на Алжир, Абделазиз Бутефлика. Полицијата информира дека бизнисмените се