Апсења во неколку градови низ Македонија: Предистрага „Синџир“ за дела против јавните финансии

Од:

Обвинителството за гонење на организиран криминал дало налог да се приведуваат неколкумина во Неготино, Кавадарци, Битола и Охрид, како осомничени во предистражната постапка „Синџир“, под сомнение дека сториле кривични дела против јавните финансии.

„Денеска од раните утрински часови под раководство на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Управата за финансиска полиција со асистенција на единиците од МВР на повеќе локации во Неготино, Кавадарци, Битола и Охрид извршува претреси и се приведуваат осомничени лица. Акцијата е резултат на повеќемесечна предистражна постапка, под кодно име „Синџир“, за кривични дела против јавните финансии, платниот промет и стопанството  што обвинителството ја спроведе со Управата за финансиска полиција и истражители од Истражниот центар на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција“, велат од ОЈО.

Од таму посочуваат дека по завршување на акцијата, обвинителството детално ќе информира за предметот.

Би можело да ве интересира

Министерство за култура: Се заострува режимот за градби во старото градско јадро на Охрид

Османи од Минхен: На овие избори граѓаните ќе се одлучат за Европа или Русија

А1он

Полицијата расчисти пет тешки кражби во Битола

А1он

ЕУ за А1он: Измените на Законот за игри на среќа не упатуваат ниту на ограниченото европското законодавство

Александар Тодески

Љупчо Коцевски избран за нов државен обвинител

Грчкото МНР ги известува земјите низ светот дека непроменетите македонски пасоши стануваат неважечки

А1он