bitola

Култура

Време е за светскиот звук дома: Музиката на светот на 14. издание на фестивалот во Битола

А1он
Веќе четиринаесет години, Фестивалот на музика од светот не весели со најшарената понуда на музика од светот. Жанр, кој добива на значење во последната деценија
Култура

Отворен ден во Офицерски дом Битола и богата културна програма овој викенд

А1он
По повод одбележувањето на 4 ноември, Денот на ослободувањето на Битола, Офицерскиот дом утре, организира „Отворен ден“ за сите граѓани и посетители. Воедно овој викенд
Култура

Камерниот оркестар на Битола го одржа второто издание на „Балкан Гала“

А1он
На шести и седми и јули како што беше најавено, Камерниот оркестар на Битола го одржа второто издание на Балкан Гала. Спектаклот траеше два дена
Македонија

Протест за прегазениот битолчанец: „Срамна казна на убиецот на мојот брат“

А1он
Денеска се одржа протест поради 18-те месеци затвор што ги доби возачот кој го прегази и усмрти битолчанецот Оливер Петровски. Семејството на загинатиот смета дека
Македонија

Протест за прегазениот битолчанец: Да побараме правда за Оли и сите убиени во сообраќајки

Кристијан Ландов
За 18-те месеци затвор што ги доби возачот кој го прегази и усмрти битолчанецот Оливер Петровски, ќе има и протест. Семејството на загинатиот смета дека
Македонија

Изречени 18 месеци затвор за возачот кој прегази битолчанец на тротинет: Судството го уби брат ми по вторпат

Кристијан Ландов
За прегазувањето на 25-годишниот битолчанец кој управувал електричен тротинет, обвинетиот 21-годишен возач на „Фолксваген туран“ добил казна затвор од 18 месеци. Несреќата се случи во
Македонија

Кривична пријава за полицаец кој употребил прекумерна сила кон граѓанин

А1он
Полицаец од СВР Скопје доби кривична пријава бидејќи прекумерно употребил физичка сила при вршењето на службата. „Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди,
Македонија

Пендаровски: Во Битола беше направен обид докажан соработник на хитлеровиот нацистички режим да биде претставен како мост на зближување

А1он
Иако отворањето културни центри насекаде во демократскиот свет претставува чекор кон зближување на народите и нивните култури, именувањето на установи од областа на културата според
Македонија

Османи: Документот кој го спомнувам е португалскиот предлог

А1он
Македонија останува на португалскиот предлог за решавање на спорот со Бугарија, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи по средбата со бугарскиот премиер Кирил Петков
Македонија

Петков: Бугарската заедница во Македонија е мост меѓу двете држави

А1он
Бугарската заедница во Македонија е мост меѓу двете држави рече премиерот на Бугарија Кирил Петков во обраќањето на отворањето на културниот центар „Ванчо Михајлов“ во