bitola

Македонија

Пронајдена дрога, приведени тројца дилери во Битола

А1он
Пронајдена е дрога и приведени се тројца дилери во Битола, информираат од Министерството за внатрешни работи. „На 24.06.2022 на ул.„Тодор Скаловски“ во Битола, полициски службеници
Македонија

Двајца битолски гинеколози обвинети за смртта на новороденче, задоцниле со породувањето

А1он
По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола поднесе Обвинителен предлог против две лица за кривично дело – Тешки дела против здравјето
Македонија

Уапсен Ламбе Алабаковски, го подметнал пожарот во бугарскиот центар во Битола

А1он
Полицијата го уапси Ламбе Алабаковски под сомнение дека го подметнал пожарот во бугарскиот центар „Ванчо Михајлов“ во Битола пред три дена. Министерот за внатрешни работи
Македонија

Протест за прегазениот битолчанец: „Срамна казна на убиецот на мојот брат“

А1он
Денеска се одржа протест поради 18-те месеци затвор што ги доби возачот кој го прегази и усмрти битолчанецот Оливер Петровски. Семејството на загинатиот смета дека
Македонија

Протест за прегазениот битолчанец: Да побараме правда за Оли и сите убиени во сообраќајки

Кристијан Ландов
За 18-те месеци затвор што ги доби возачот кој го прегази и усмрти битолчанецот Оливер Петровски, ќе има и протест. Семејството на загинатиот смета дека
Македонија

Изречени 18 месеци затвор за возачот кој прегази битолчанец на тротинет: Судството го уби брат ми по вторпат

Кристијан Ландов
За прегазувањето на 25-годишниот битолчанец кој управувал електричен тротинет, обвинетиот 21-годишен возач на „Фолксваген туран“ добил казна затвор од 18 месеци. Несреќата се случи во
Македонија

Кривична пријава за полицаец кој употребил прекумерна сила кон граѓанин

А1он
Полицаец од СВР Скопје доби кривична пријава бидејќи прекумерно употребил физичка сила при вршењето на службата. „Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди,
Македонија

Пендаровски: Во Битола беше направен обид докажан соработник на хитлеровиот нацистички режим да биде претставен како мост на зближување

А1он
Иако отворањето културни центри насекаде во демократскиот свет претставува чекор кон зближување на народите и нивните култури, именувањето на установи од областа на културата според
Македонија

Османи: Документот кој го спомнувам е португалскиот предлог

А1он
Македонија останува на португалскиот предлог за решавање на спорот со Бугарија, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи по средбата со бугарскиот премиер Кирил Петков
Македонија

Петков: Бугарската заедница во Македонија е мост меѓу двете држави

А1он
Бугарската заедница во Македонија е мост меѓу двете држави рече премиерот на Бугарија Кирил Петков во обраќањето на отворањето на културниот центар „Ванчо Михајлов“ во