teatar

Култура

Почнаа подготовки за претставата „Бог на масакрот“ прва премиера на Тетовски Театар за 2023 година

А1он
Тетовски театар информира дека се започнати подготовките за првиот проект за 2023 година изведбата на претставата „Бог на масакрот“ по текст на француската драмска авторка
Култура

Почит и од млади и од стари колеги – Торта во драмски за 80 роденден на Коле Ангеловски

А1он
Доајенот на македонскиот театар и филм, уметник кои целиот свој живот го посвети на уметноста, Коле Ангеловски го прослави својот 80 роденден. И тоа не
Култура

Гостување на Театар Куманово во Струмица со претставата „Секс и лаги“

А1он
Кумановскиот театар со претставата „Секс и лаги“ ќе игра пред струмичани. Гостувањето во Народниот театар „Антон Панов“-Струмица е закажано за 3 март, петок со претставата
Култура

Овации за Биљана Драгиќевиќ-Пројковска во Народниот театар во Софија

А1он
Во средата, (вчера) на 22 февруари, една од нашите најдобри актерки Биљана Драгиќевиќ Пројковска играше како гостин на сцената на Народниот Театар „Иван Вазов“ во
Култура

Претставата „Народен непријател“ гостува во Црна Гора

А1он
По фестивалското гостување во Витербо, Италија, Македонскиот народен театар со претставата „Народен непријател“ ќе учествува и на 18. Меѓународен фестивал на актерот, Никшиќ 2022. Во
Култура

„Народен непријател“ гостува на 25. Фестивал во Италија – „Quartieri dell’Arte“

А1он
Македонскиот народен театар со претставата „Народен непријател“ од Хенрик Ибзен, а во режија на Нина Николиќ, ќе учествува на 25. Фестивал во Италија („Quartieri dell’Arte“).
Култура

Одредени добитниците на награди на на МТФ Денови на комедија 2022

А1он
Жирито на Денови на комедија Куманово 2022 во состав: Претседателка: Магдалена Ризова Черхих (актерка) и членови на жирито: Драгана Таневска (режисерка), Илија Струмениковски (актер), Петар
Култура

На 15 октомври премиера на комедијата „Лагата“

А1он
На сцената на Македонскиот народен театар на 15 октомври премиерно ќе биде одиграна комичната претстава „Лагата“, работена според текст на современиот и мошне актуелен француски
Култура

Никола Ристановски награден за најдобра машка улога

А1он
Македонскиот народен театар на 1 септември со претставата „Народен непријател“ од Хенрик Ибзен, а во режија на Нина Николиќ, го отвори 9. театарски фестивал „НОВ
Култура

Македонскиот народен театар ја отвора новата театарска сезона 2022/2023

А1он
Македонскиот народен театар во септември официјално ја отвора и новата театарска сезона, исто онака како што и ја заврши старата, со меѓународни гостувања и патувања