festival

Култура

Фестивал на современа македонска поп музика – ПОП КУЛТУРА, наскоро и винил издание

А1он
Оваа сабота, на 17 февруари, во 20:30 часот во едукативниот културен центар „Лабораториум“ ќе се одржи фестивал на современа македонска поп музика „ПОП КУЛТУРА“. На ПОП
Македонија

Костадиновска-Стојчевска објасни: Не финансираме фестивал во Косово, туку наши театри кои ќе учествуваат

А1он
Ни треба стабилна држава, ни треба држава којашто ќе биде полноправна членка на ЕУ, ни треба држава којашто ќе биде стабилен НАТО партнер, ни треба
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Со народни пари ќе се финансира фестивал во Косово, додека домашните едвај врзуваат крај со крај

А1он
ВМРО-ДПМНЕ реагира дека според новата програма за култура за 2024 година, домашните културни настани и фестивали се речиси и заборавени. Соопштението го пренесуваме во целост:
Свет

26 полицајци се повредени на еритрејски културен фестивал во Штутгарт

А1он
Германската полиција соопшти дека десетици луѓе, меѓу кои најмалку 26 полицајци, се повредени за време на немирите поради еритрејски културен фестивал во југозападниот град Штутгарт.
Култура

Време е за светскиот звук дома: Музиката на светот на 14. издание на фестивалот во Битола

А1он
Веќе четиринаесет години, Фестивалот на музика од светот не весели со најшарената понуда на музика од светот. Жанр, кој добива на значење во последната деценија
Култура

Вечерва започнува 10. Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“

А1он
Повеќе од 500 ученици од Македонија и од шест европски земји ќе гледаат филмови, ќе дискутираат, ќе следат креативни работилници, ќе се сретнат успешни уметници,
Магазин

(ВИДЕО) Гостите на Октоберфест во Минхен скокаа од радост кога ја слушнаа „Каљинка“

А1он
Во Германија се одржува настан посветен на пивото Октоберфест. По повеќе од две години од борбата со вирусот Ковид-19, ова е првпат да се врати
Култура

Започна 25-тото јубилејно издание на Скопје филм фестивал

А1он
Во преполната сала на Кинотека вчера вечер започна 25-тото јубилејно издание на Скопје филм фестивал. Отворањето беше одбележано со изложбата на плакати од изминативе 25