opstina aerodrom

Македонија

Општина Аеродром: Стануваме првата смарт-општина во Македонија – иновативни решенија кои носат директни придобивки за граѓаните

А1он
Паметни светилки низ целата општина кои треба да го решат проблемот со осветлувањето во Аеродром и да влијаат на заштедата на електрична енергија, електрични тротинети
Македонија

(ВИДЕО) Континуирани инвестиции во училиштата низ Аеродром: Се уредува дворот и околината на ООУ „Блаже Конески“

А1он
Инвестициите за подобрување на училишната инфраструктура во Аеродром продолжуваат во основното училиште „Блаже Конески“, каде Општина Аеродром со поддршка на родителите и општествено-одговорни компании започна
Македонија

(ВИДЕО) Електрични велосипеди и тротинети, паметно осветлување, бесплатен интернет – започнува имплементацијата на Смарт Аеродром

А1он
Градоначалникот на Општина Аеродром Тимчо Муцунски, утрово на прес конференција ги објави деталите за проектот „Смарт Аеродром“, кој како што најави, ќе биде визионерски потфат
Македонија

ВИДЕО: Аеродром доби две нови спортски игралишта – спортска инфраструктура за здрава и активна младина

А1он
Минатата недела во основното училиште „Љубен Лапе“ официјално беа пуштени во употреба две нови, модерни спортски игралишта, наменети за дечињата од ова основно училиште. Со
Македонија

​Во еден ден искосени над 20.000 м2 површини – граѓаните сведочат на функционалниот систем за одржување на хигиената во Аеродром

А1он
Добрите одлуки и политики се оние кои даваат конкретни резултати, а граѓаните тоа го препознаваат. Водени од идејата за решавање на проблемите кои се посочуваат,
Македонија

Општина Аеродром: Заложбата за почист и зелен Аеродром е реалност – новиот концепт за одржување на јавната хигиена дава резултати

А1он
Општина Аеродром минатата недела успешно започна со имплементација на новиот концепт за одржување на јавната хигиена. Концепт кој подразбира зголемен капацитет на работници и механизација
Македонија

Современи услови за спорт и сеопфатно образовно искуство – ООУ „Љубе Лапе“ во Аеродром доби два повеќенаменски спортски терени

А1он
Денеска во основното училиште „Љубен Лапе“ во населбата Аеродром, во пресрет на утрешниот празник посветен на браќата Кирил и Методиј, официјално беа пуштени во употреба
Македонија

Општина Аеродром: Нов концепт за одржување на јавната хигиена

А1он
Преку соработка со приватен партнер, Општина Аеродром промовира нов систем за одржување на јавните површини во општина Аеродром. Покрај тековните капацитети и лицa кои редовно
Македонија

Општина Аеродром како партнер се вклучува во кампањата на АУЕ-ФОН „20 години, 200 компании, 2.000 стипендии“

А1он
Американскиот универзитет на Европа – ФОН и Општина Аеродром денеска потпишаа Меморандум за соработка, со што една од најголемата единица на локална самоуправа на територија
Македонија

Општина Аеродром потпиша меморандум за соработка со УСАИД за одговорно управување со општинските ресурси

А1он
Во рамките на проектот на УСАИД за зајакнување на капацитетите за искористување на ресурсите на општините, Општина Аеродром потпиша меморандум за соработка со кој се