divogradbi

Македонија

Десетмина охридски угостители добија казни од по 7.000 евра за бесправно изградени тераси и шанкови

А1он
Поради зголемениот број на посетители во Охрид, во текот на изминатиот продолжен празничен викенд, екипи на Инспекторатот при Општина Охрид во координација со инспекторите на
Македонија

ВИДЕО: Охрид со булдожери продолжи да ја урива бетонската база на Нефи Усеини

Со булдожери се урива дивоизградената бетонска база на советникот во Општина Охрид, Нефи Усеини. Акцијата за отстранување на нелегалниот објект која започна пред четири дена,
Македонија

(ВИДЕО) Шеќеринска за снимката со Николоски за Усеини: Ги користеле дивоградбите за да се пазарат пред избори

А1он
Заменик-претседателката на СДСМ и носител на листа во изборната единица пет, Радмила Шекеринска, денес ги коментираше новообјавените разговори во кои се слуша како носителот на
Македонија

Уставен не дозволи УЈП и Пазарен инспекторат да ги затворат објектите кои работат со истечена концесија на плажите

Уставниот суд донесе решение со кое Управата за јавни приходи и Државниот пазарен инспекторат нема да можат врз база на Уредбата од Владата да ги
Економија

Сугарески: Неселективна примена при постапувањето по дивоградбите

А1он
Нема никакви калкулации кај државата кога се работи за уривање на дивоградбите на Охридското Езеро. Независно која и да е општината, мора да се постапува
Видео Македонија

ВИДЕО: Се урива хотел на брегот од Охридското Езеро

Кристијан Ландов
Во Охрид продолжува акцијата за отстранување на дивоградбите кои се на крајбрежниот појас на Охридското Езеро. Интензивно, од утрово, со градежна механизација се урива хотел,
Македонија

Жбогар до охриѓани: Вашите предци не ви ги оставија Охрид и Охридското Езеро за да ги уништите

Кристијан Ландов
Амбасадорот на Европската Унија Самуел Жбогар му даде поддршка на градоначалникот на Охрид Константин Георгиевски во справувањето со дивоградбите во Охрид. Тој упати и апел
Македонија

Охридскиот градоначалник бара поддршка: Да прифатиме дека дивоградби на крајбрежјето повеќе ќе нема

Кристијан Ландов
Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник после мене, вели првиот човек на
Македонија

Шекеринска: Правилата мора да се почитуваат, општина Охрид има силни аргументи против дивоградбата во Лагадин

А1он
Ако не почитувате правила на Охридското езеро, кое е заштитено од УНЕСКО, може да замислите што ќе се случи со другите општини, рече носителката на
Македонија

Шекеринска од Охрид: Поддршка за градоначалникот на Охрид во справување со езерската мафија

А1он
Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, која е во работна посета на Охрид денес преку својата страница на социјалната мрежа Фејсбук, изрази директна и недвосмислена