divogradbi

Македонија

Владата го повлече Предлог-законот за утврдување на правен статус на дивоградбите од собраниска процедура

А1он
Владата на денешната редовна 74-та седница врз основа на известувањето за спроведените активности поднесено од Министерството за транспорт и врски донесе Одлука за повлекување на
Македонија

Скопски газда на струшки хотел изградил кафеана-дивоградба, доби кривична пријава

А1он
ОВР Струга поднесе кривична пријава против К.Б.(58) од Скопје и правно лице – хотел од Струга, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела
Македонија

Веруваме дека ќе се донесе законско решение прифатливо за сите, вели Арсовски за предлог законот за дивоградби

А1он
Предлог-законот за легализација на бесправно изградените градби се враќа во Собранието на трето читање, а во овој меѓу период од 30 дена, Владата очекува широка
Македонија

Се отвора дебата за законот за дивоградби за сите прашања на кои посочи јавноста

А1он
Владата отвора дебата за Предлог-законот за легализација на бесправно изградените градби, што е вратен во Собранието по одлуката на претседателот на државата Стево Пендаровски да
Македонија

Владата најави измени на предлогот за дивоградбите, „за да се дојде до најдобро законско решение“

А1он
На својата денешна седница, Владата ја отворила дебатата за утврдување насоки во врска со Предлог-законот за легализација на бесправно изградените градби кој е вратен во
Македонија

Бочварски: Законот за легализација на дивоградбите може да реши 50.000 проблеми

А1он
Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека бројката од околу 50.000 дивоградби што би биле опфатени со новиот закон за легализација, што не
Македонија

Заев: Лесно е да се руши, но добро е за државата легализираните објекти да останат како трајно добро

А1он
Премиерот Зоран Заев најави дека Владата ќе продолжи со дискусија во однос на Законот за третман на бесправно изградени објекти, имајќи ги во предвид, како
Македонија

Заев: Ако не го вратиме законот во Собрание, веднаш ќе треба да почне рушењето на 50 илјади домови на граѓаните

Мери Јордановска
Премиерот Зоран Заев не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски стави „вето“, законот повторно ќе се враќа
Македонија

Собранието не знае, нема листа кои пратеници гласале за легализација на дивоградбите

Габриела Димковиќ-Мишевска
Јавноста не може да дознае кој пратеник гласал „за“ кој „против“ или бил “воздржан“ за Законот за дивоградби, затоа што како што велат од Собранието,
Македонија

Николовски за дивоградбите: Не можеме 50.000 семејства да ги оставиме без покрив над глава

А1он
Не смееме 50 илјади граѓани, семејства да ги оставиме без покрив над глава и ние мора да носиме одлуки, решенија на проблемите кои се генерациски,