Левица: Дивоградбите во Гази Баба недопирливи веќе два мандати

Од:

Уште во 2021 година, екс-градоначалникот од редовите на СДС – Борис Георгиевски најавуваше рушење на дивоградбите, меѓу кои и онаа позади поликлиниката во населба Ченто. Ништо од тоа не исполни велат од Л

Со исто ветување дојде и актуелниот градоначалник од редовите на ДПМНЕ – Бобан Стефковски. Иако Стефковски ветуваше рушење на дивоградбите, дивоградбата позади поликлиниката во Ченто се’ уште стои. Изговорот на градоначалникот е дека нема градежен инспектор, односно градежниот инспектор дал отказ од лични причини и додека новиот градежен инспектор не добие лиценца не може да постапува.

Иако се’ уште нема градежен инспектор, извршено беше рушење на дивоградба во населено место Инџиково, додека за останатите дивоградби (меѓу кои и познатата дивоградба позади Поликлиниката Ченто) се’ уште стои изговорот дека нема градежен инспектор.

Дополнително, иако во опозиција ДПМНЕ најавуваше кривични постапки против локалните власти на СДС, досега ниту една пријава не е иницирана. Зошто Стефковски не побара кривична одгворност за екс градоначалникот на Гази Баба, кој дозволи урбанистички хаос и експанзија на дивоградби во оваа општина.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Интервју со Ванковска: Да излеземе од НАТО, а договорите со Грција и Бугарија да се поништат, ако мислиме дека не може, тогаш сите во Вардар

Александар Тодески

Левица: Залудни се саботажите на ДПМНЕ – нашите активисти остануваат на терен

Ванковска: Се соочуваме со непринципиелни сопки, бараме еднаква можност да се презентираме

Левица: Ковачевски и Спасовски ќе добиваат апанажа од 2.500 ЕУР месечно, иако Уставниот суд ја укина

Левица за висококатниците во Ѓорче Петров: 240 милиони профит на сметка за бетон, загаден воздух и руиниран водоснабдителен систем

Предраг Петровиќ

Левица: Јавните претпријатија во Демир Хисар користат нафтени деривати набавени од блиски фирми и донатори на СДС и ДУИ кои се опасни по животот и здравјето на населението