opstina

Македонија

Советници во општина Велес од свој џеб купиле стакло за масата за венчавки во матичното

Орце Костов
После година и пол во салата за венчавки во Велес лоцирана во Ликовниот салон е сменето стаклото од масата за венчавки. Стаклото стоеше скршено и
Македонија

Струмичани ќе се возат во јапонски автобуси од 700.000 евра

Орце Костов
Граѓаните во Струмица ќе користат модерен градски превоз со автобуси кои користат електрична енергија како гориво откако јавното сообраќајно претпријатие „Струмица Транспорт“ кое го формираше
Македонија

Истражување: Дел од општините имаат неважечки Генерални урбанистички планови

Орце Костов
Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето „Застарени ГУП-ови, често менување ДУП-ови и голем број дивоградби“ кое открива дека доминантен дел од општините имаат генерални
Македонија

(ВИДЕО) Цело село во црвена зона поради еден објект: Жители на Горно Врановци не можат да си ги легализираат куќите повеќе од една деценија

Орце Костов
Сопственици на околу 50 нови куќи во Горно Врановци, општина Чашка повеќе од една деценија не можат да си ги легализираат своите домови. За разлика
Македонија

Два парка и намален број на станбени површини во Лисиче: Општина Аеродром подготви трета верзија на ДУП-от

А1он
Општина Аеродром ја подготви третата верзија на деталниот урбанистички план за дел од населбата Лисиче, направена по разгледување на барањата на граѓаните доставени во рамки
Македонија

Општина Карпош во 2021 година исплатила 90.000 евра за 199 лица од приватни агенции, а требало да ангажира само 30

Орце Костов
Општина Карпош ангажирала 199 лица преку приватна агенција за вршење привремена работа иако со годишниот план за вработување било предвидено ангажирање на 30 лица, констатира
Македонија

Осум Македонци се пишале Албанци за да се вработат во општина Куманово

Орце Костов
Градоначалникот на општина Куманово, Максим Димитриевски од денес ќе им биде претпоставен на осуммина нови административци кои на конкурсот за вработување конкурирале како етнички Албанци
Македонија

(ВИДЕО) 160 евра помош за семејствата на осудените од 27 април од општина Битола: „Класичен поткуп и омаловажување“, обвинија од Левица

Орце Костов
По 10.000 денари ќе добијат семејствата на осудените за упадот во Собранието од 27 аорил 2017 година, одлучи Советот на општина Битола на денешното продолжение
Македонија

Хонорарци во Кисела Вода земале 44.000 евра за авторски труд, трудовите ги нема, покажа ревизијата

Орце Костов
Општина Кисела Вода преку договори на дело плаќала лица за авторски услуги кои воопшто не креирале авторски труд, покажа ревизијата на ДЗР на финансиските извештаи
Македонија

Градоначалникот на Велес од граѓаните бара совети за штедење, а во истовреме одобрува привремени вработувања

Орце Костов
Додека трае консултацијата со граѓаните и доставувањето предлози како општината да заштеди на струја во пресрет на грејната сезона, градоначалникот на Велес, Марко Колев, ќе