javen prevoz

Видео Македонија

(ВИДЕО) Бесплатен јавен превоз во Скопје: Остварлив проект или предизборна манипулација?

Александар Тодески
Предизборна манипулација или уште една година безуспешни обиди скопјани да добијат бесплатен јавен превоз – Ветувањето кое во програмата на градоначалничката Данела Арсовска беше дадено
Магазин

Европски земји каде јавниот превоз е практично бесплатен: Туристите можат значително да заштедат

А1он
Туристите можат значително да заштедат. Порталот Timeout ги претстави земјите каде јавниот превоз е бесплатен или „речиси бесплатен“, што може да биде многу важно за
Македонија

При контрола на возила кои вршат јавен превоз на патници, 8 возеле со неисправни сопирачки

А1он
На поширокото тетовско подрачје денеска (31 август) во периодот од 8 до 12 часот беше спроведена акциска контрола на возила кои вршат јавен превоз на
Македонија

Хаосот во јавниот превоз во Скопје сред пандемија е поради неодговорноста на Шилегов

А1он
Неодговорноста и неспособноста на градоначалникот во заминување, Петре Шилегов е причината за хаосот на јавниот транспорт во Скопје. Не може да му биде ништо алиби,
Македонија

СЗПМ: Пензионерите да ги почитуваат мерките, автобускиот превоз да се користи само кога е неопходно

А1он
Сојузот на здруженија на пензиoнерите на Македонија (СЗПМ) денеска испрати апел до пензионерите доследно да ги почитуваат мерките за носење на маски и одржување на
Регион

Словенците повторно ќе можат да го користат јавниот превоз од 11 мај

А1он
Портпаролот на словенечката Влада Јелко Кацин објави дека најверојатно јавниот превоз во земјата повторно ќе биде активиран на 11 мај. Како што јави дописникот на
Македонија

ЈСП: Граѓаните да ги заменат персонализирани картички за превоз со истечен рок

А1он
Граѓаните, корисници на јавен превоз, сопственици на персонализирана електронска картичка „Скопска“ на која и е истечен рокот на важност, кој изнесува четири години од издавањето,
Македонија

Градоначалничката на Битола се сретна со ученици што протестираат за јавниот превоз

Градоначалничката на Битола Наташа Петровска попладнево оствари директна средба со ученици кои протестираа пред Општина Битола во врска со проблемите со бесплатниот ученични превоз во