Стојановски: Од советот зависи дали ќе има нормален јавен превоз во Скопје

Од:

Како ќе функционира јавниот превоз и како ќе се однесуваат вработените во ЈСП зависи од седницата на градското собрание, во која не се гласаат субвенциите за ЈСП и нашата судбина, вели Миќо Стојановски, претседател на Синдикатот на вработените во ЈСП Скопје.

„Советниците веќе неколку месеци ја ескивираат и не ја нсоат одлуката за субвенционирање на буџетот. Ако денеска седницата заврши како што вработените сакаат, тогаш попладне и навечер, јавниот превоз ќе функционира нормално. Ако се донесе парцијална одлука, месец за месец, тогаш јавниот превоз нема да се одвива во Скопје“, кажа Стојановски.

Според него и приватните превозници зависат од субвенциите кои градот ги дава кон ЈСП. Проценува дека има околу 400 вработени во ЈСП на предупредувачкиот протест, што смета дека е доволен број на луѓе кои го искажуваат незадоволството.

Градскиот превоз не функционира од 9 часот утринава, поради штрајкот на вработените за неисплатената плата за декември.

Членовите на Синдикатот кажаа дека исходот од вонредната седница на советниците ќе го чекаат пред просториите на Град Скопје, од што пак зависи дали ќе се нормализира одвивањето на јавниот градски превоз.

Би можело да ве интересира

Се судрија две возила, во сообраќајката повредена е малолетничка од Скопје

Струмичани ќе се возат во јапонски автобуси од 700.000 евра

Орце Костов

Комшија чува кокошки во зграда во Скопје, не знаат каде да пријават – законот јасен, ни маче и куче не смее да се чува на тераса

Анита Петровска Рајковиќ

Уапсени двајца скопјани затекнати како се дрогираат во стан на дилер од Скопје – уапсен и дилерот

Четири лица нападнале и тешко повредиле скопјанец

А1он

Сообраќајка во Скопје, тешко повреден пешак