skopje

Економија

ВИДЕО: Кон средината на следната година ќе биде готов новиот мост кој ќе ги поврзува Аеродром и Гази Баба

А1он
Градежните активности на новиот мост „АСНОМ“ кој треба да ги поврзе општините Аеродром и Гази Баба се одвиваат според предвиденото темпо и очекувањата се дека
Македонија

Над 50 проценти од скопјаните користат сопствен автомобил како основно средство за превоз

А1он
Најголем дел од еколошкиот отпечаток кој се должи на транспортот произлегува од користењето на приватни автомобили. Според анкетата спроведена на граѓаните од град Скопје, 56,65
Македонија

ВИДЕО: Распишан јавниот повик на Град Скопје за субвенции на инвертери

А1он
Град Скопје денеска го распиша јавниот повик за субвенции на инвертер клима уреди за затоплување на домаќинствата. Согласно условите на овој јавен повик се отвора
Македонија

Бројот на активни случаи на Ковид-19 во Скопје надмина 2.000

А1он
Бројот на случаи на заразени со коронавирус во Скопје кои здравствените власти ги сметаат за активни денес за првпат се искачи преку 2.000, а вкупно
Македонија

Субвенции за скопските занаетчии од Градот, да се аплицира до 15 декември 2020

А1он
Јорганџии, опинчари, крзнари, грнчари, шапкари, ковачи, лимари, казанџии, се само некои од занаетчиите кои годинава ќе бидат финансиски поддржани од Град Скопје. Со вкупно еден
Македонија

Седум скопски општини со троцифрени бројки на заболени од Ковид-19

А1он
Скопје и понатаму е најголемо жариште на заразени со Ковид-19 во земјава, а само денеска 96 лица од 185-те новозаразени се жители на главниот град.