sindikat

Македонија

Потпишување анекс на Колективниот договор веднаш по формирањето на новата влада, бараат здравствените работници

Орце Костов
Веднаш по формирањето на новата влада да се потпише анексот на Колективниот договор, порачаа денеска здравствените работници од протестот пред Министерството за здравство. Тие побараа
Македонија

Синдикатот бара повеќе кадар во Клиничка болница Тетово, недостигаат 400 вработени

Орце Костов
Дел од вработените во Клиничка болница Тетово и Здравствен дом кои се членови на Независен Медицински Синдикат (НМС) по повод вчерашниот ден на здравјето денеска
Македонија

Работниците контра министерката за култура: Зголемувањето на платите е два, а не 12 отсто

Орце Костов
Синдикатот за култура на Македонија реагираше дека вработените во институциите од културата со мартовските плати нема да добијат зголемување за 12, туку за два отсто.
Македонија

Синдикатот на битолскиот универзитет го демантира Џафери: Документацијата ја доставивме навремено

Синдикатот на вработените на Универзитетот „Св. Климент Охридски“ од Битола испрати демант на прес конференцијата на техничкиот премиер Талат Џафери, кој одржа прес конференција за
Македонија

(ВИДЕО) Вашите деца не мрзнат, што да јаде моето дете: Викотници на вработени во ЈСП кон советниците на ВМРО-ДПМНЕ

Александар Тодески
Претседателот на Синдикатот во ЈСП Африм Муча по завршување на вонредната седница на Град Скопје, на која поради гласовите „против“ од советниците на ВМРО-ДПМНЕ не
Македонија

„Доста штанцате огласи за партиски вработувања на неквалификувани во МВР“ – реакција на Синидикатот на македонската полиција

По побуната на контролорите на летање против вработувања на несоодветни кадри, и синдикатот на македонската полиција стана на нозе и побара „стоп за партизацијата и
Македонија

Во мирување штрајкот на Струковиот синдикат на контролори на летање

А1он
Струковиот синдикат на контролори на летање (ССКЛ) го стави во мирување штрајкот што го најави за утре со целосно затворање на воздушниот сообраќај на македонското
Македонија

Синдикат на контролори: Затворање на воздушниот простор на 10 јануари ако не си заминат тројцата директори

Орце Костов
Струковиот синдикат на Контролорите на летање (ССКЛ) предводен од претседателот Александар Тасевски најостро го осуди нападот врз еден од контролорите и донесе одлука за штрајк
Македонија

Командирката која славеше со торта и музика за новата функција е незаконски унапредена, тврди Синдикатот на полицијата

Орце Костов
Еден од трите синдикати на полицијата, Синдикат на македонска полиција во соопштение до јавноста го праша министерот Оливер Спасовски зошто се унапредуваат подобни кадри во
Економија

Кавадаречките политичари ги поддржаа работниците: Нема да се дозволи да се изгасне печката во Фени

А1он
Синдикатот на „Еуроникел индустри“ кој веќе извесен период бара помош за фабриката да не оди во стечај и да почне нормално да функционира, денеска и