ssm

Македонија

ССМ обвинува: Автобуси на ЈСП биле криени во пречистителната станица Волково

А1он
Во текот на вчерашниот ден, автобуси на ЈСП Скопје се кријат и паркираат по објекти на ЈП Водовод и канализација Скопје и истите утринава се
Македонија

ССМ: Директорот на Водовод продолжува со своето шерифско однесување, незаконски му даде отказ на претседателот на Син­дикатот

А1он
Сојузот на синдикати на Македонија денеска објави дека претседателот на синдикалната организација на „Водовод и канализација” Стојанче Кашински добил отказ од страна на в.д. директорот
Македонија

Митовски: Документот што го покажа ССМ е доказ во судска постапка и објавувањето е кривично дело

А1он
Жалам што синдикалната борба и борбата за работнички права поради лични интереси на некои поединци се сведе на лична пресметка со мене, но морам да
Македонија

ССМ најавува штрајк во „Водовод и канализација“, одлуката ќе биде потврдена в среда

А1он
На вчерашната седница на Синдикалната организација на СУТКОЗ при ЈП Водовод и канализација Скопје – ССМ едногласно е донесена Одлука за користење на правото на
Македонија

Вработените во скопски „Водовод“ ќе штрајкуваат ако Арсовска за три дена не го разреши директорот Митовски

А1он
Градоначалничката Данела Аросвска и советот на Град Скопје имаат три дена да го разрешат в.д директорот на ЈП „Водовод и канализација“ Маријан Митовски, во спортивно
Економија

Инфлација од 18,7 проценти, три минимални плати се потребни за основната потрошувачка кошничка пресмета ССМ

А1он
Инфлацијата достигна 18,7 проценти, за минималната потрошувачка кошничка се потребни 50.244 денари .Ова се најновите пресметки што ги објави Сојузот на синдикати на Мкаедонија. -Владата
Економија

ССМ: Минималните животни трошоци во јули не можат да ги покријат ниту семејствата со двајца вработени

А1он
Вредноста на Синдикалната минимална кошница со вклучена инфлација (трошоци за живот) за месец јули изнесува 47.042,00 денари и истата не можат да ја покријат ниту
Македонија

Поради протестот на ССМ, утре посебен сообраќаен режим во Автокоманда

А1он
Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека утре, 27.06.2022 (понеделник), во периодот од 07.00 до 10.00 часот, поради одржување на протест од страна на
Економија

ССМ најави генерален штрајк на 22 јуни ако дотогаш Владата не ги исполни сите барања

А1он
Ако нема исполнување на сите барања заклучно со 21 јуни јавниот сектор ќе стапи во генерален штрајк објави претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија
Македонија

Првомајски работнички протест: Повисоки плати од утре, не сме ви робови седум дена во неделата

А1он
Во оргaнизација на Сојузот на синдикатите на Македонија работниците денеска излегоа на протест со кој побараа зголемување на платите, враќање на регресот за годишен одмор,