ssm

Економија

Првомајски протести на синдикатите: „Работниците се државата“

А1он
Сојузот на синдкатите на Македонија (ССМ) на Денот на трудот – 1 Мај организира првомајски протест под мотото „Работниците се државата“. Протестот, што ќе почне
Економија

ССМ: ИТУЦ и ПЕРК со поддршка за спречување на 60 часовна работна недела

А1он
Во Сојузот на синдикатите на Македонија денеска се одржа состанок помеѓу високи претставници на Светската конфедерација на синдикатите (ITUC), од Пан-европскиот регионалниот комитет (ПЕРК) предводена
Економија

Катастрофални законски измени за работничките права за проектот со „Бехтел и Енка“ реагира ССМ

А1он
Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) во реакција на предложените законски измени поврзани со изградата на автопатите на коридорите 8 и 10 -д денеска ги
Економија

ССМ: Една функционерска плата покрива две ипол до три синдикални минимални кошници

А1он
„Еден функционер со својата плата според новата пресметка покрива две ипол Синдикални минимални кошници или еден функционер по најновните пресметки вреди колку десетчлено семејство и
Економија

Бектеши ја избриша ставката за трошоци за живот за да поевтини минималната синдикална кошница

Орце Костов
Со новата методологија на пресметка на минималната потрошувачка кошница на Синдикатот и со зголемувањето на минималната плата за март месец, министерот за економија Крешник Бектеши
Економија

ССМ: Владата прави обид да заштеди со тоа што еден месец нема да ја корегира минималната плата

А1он
Сојузот на синдикатиите на Македонија бара Министерството за труд и социјална политика да ја корегира вчерашната објава во Службен весник во која е наведено дека
Економија

Бектеши ќе бара средба со ССМ за утврдувањето на минималната синдикална кошничка

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши утре ќе побара средба со Сојузот на синдикатите на Македонија бидејќи од соработниците во Министерството за економија е утврдено дека
Економија

ССМ: Синдикатите обединети против Предлогот на закон за системот на плати во јавниот сектор

А1он
Синдикатите од јавниот сектор се едногласни дека со предлогот на Законот за системот на плати во јавниот сектор се намалуваат правата на работниците во делот