minimalna plata

Економија

Влада: Од денес стартува исплатата на минималната плата од 18.000 денари

А1он
Од денес, 80.000 вработени, наши сограѓани, работници во различни дејности и индустрии, земаат 18.000 денари минимална плата според последните законски измени и дополнувања за раст
Економија

НАкС се приклучува кон барањата за усогласување на платите врз основа на зголемувањето на минималната плата

А1он
Независниот академски синдикат НАкС преку писмено соопштение информира дека се приклучува како кон барањата на синдикатите од Конфедерацијата на слободни синдикати и на СОНК за
Македонија

Георгиевска: Ја зголемуваме минималната плата на 18.000 денари, платите растат во сите сектори

А1он
Од следната недела минималната плата ќе изнесува 18.000 денари и ќе биде за двојно повисока од минималната плата од 2017 година кога во одредени сектори
Економија

Колева: Со СДСМ платите растат и во криза, просечната плата е близу 30.000 денари, минималната 18.000 денари,

А1он
На чекор сме до исполнување на едно од најважните изборни ветувања – просечна плата од 30.000 денари. Просечната плата исплатена за месец јануари 2022 година
Економија

(ВИДЕО) Шкријељ: Реализиравме уште едно големо ветување, минималната плата ја зголемуваме на 18.000 денари

А1он
Пратеничката на СДСМ, Санела Шкријељ, вели дека Собранието денеска го изгласа Законот за минимална плата, со кој се обезбедува 80.000 работници веќе од први април
Економија

Тренчевска: Обезбедивме минимална плата од 18.000 денари, работниците и вреднувањето на нивниот труд остануваат наш приоритет

А1он
Собранието денеска во второ читање ги усвои измените на Законот за минимална плата со кои се дефинираат условите за минималната плата од 18.000 денари. Тие
Македонија

Шкријељ: Сите пратеници да гласаат за измените на Законот со кој минималната плата се зголемува на 18.000 денари

А1он
“Денеска на Комисијата за труд и социјална политика на дневен ред се измените и дополнувањата на Законот за минимална плата, со кои создаваме услови минималната
Економија

Премиерот Ковачевски: Со зголемена минимална плата од 18.000 денари и со повисоки пензии го поттикнуваме растот на животниот стандард

А1он
„Целта на оваа Влада е животниот стандард на граѓаните да расте. Затоа, создаваме услови за одржлив раст како на минималната, така и на просечната нето
Економија

Синдикат на Клинички центар: Поддршка за покачувањето на минималната плата и барање за скалесто покачување на останатите плати

А1он
Синдикатот на Клинички центар го поддржува покачувањето на минималната плата на 18000,00 денари и бара скалесто покачување на останатите плати. „Доколку постојните колективни договори не
Економија

Пратениците ја изгласаа потребата од носењето на Предлог – законот за минималната плата

А1он
Со 101 глас „за“, ниту еден „против“ и без „воздржани“ пратениците ја изгласаа потребата од носењето на Предлог- законот за изменување и дополнување на Законот