minimalna plata

Македонија

СДСМ: Деновиве одлука за ново зголемување на минимална плата над 20.000 денари

А1он
СДСМ преку парламентарното мнозинство и институциите донесе системски решение за раст на минималната плата. За само неколку години успеавме минималната плата да ја удвоиме и
Економија

Економско-социјалниот совет утре се очекува да донесе одлука за висината на минималната плата

А1он
На Економско-социјалниот совет утре се очекува да биде донесена одлука за висината на минималната плата која секој март се усогласува на годишно ниво. Министерката за
Економија

СДСМ: Се исполнува ветеното: Од март минимална плата над 20.000 денари

А1он
СДСМ преку одговорни, ефикасни и навремени економски политики и предвреме ги остварува ветувањата дадени пред граѓаните. Во 2020 година, пред парламентарните избори пред граѓаните дадовме
Економија

Од 1. март минималната плата ќе биде 20.175 денари

А1он
Зголемувањето на минималната плата ќе биде за 12,55 отсто, односно истата од месец март ќе изнесува 20.175 денари. Ова значи дека граѓаните добиваат повисоки плати
Економија

Влада: Од денес стартува исплатата на минималната плата од 18.000 денари

А1он
Од денес, 80.000 вработени, наши сограѓани, работници во различни дејности и индустрии, земаат 18.000 денари минимална плата според последните законски измени и дополнувања за раст
Економија

НАкС се приклучува кон барањата за усогласување на платите врз основа на зголемувањето на минималната плата

А1он
Независниот академски синдикат НАкС преку писмено соопштение информира дека се приклучува како кон барањата на синдикатите од Конфедерацијата на слободни синдикати и на СОНК за
Македонија

Георгиевска: Ја зголемуваме минималната плата на 18.000 денари, платите растат во сите сектори

А1он
Од следната недела минималната плата ќе изнесува 18.000 денари и ќе биде за двојно повисока од минималната плата од 2017 година кога во одредени сектори
Економија

Колева: Со СДСМ платите растат и во криза, просечната плата е близу 30.000 денари, минималната 18.000 денари,

А1он
На чекор сме до исполнување на едно од најважните изборни ветувања – просечна плата од 30.000 денари. Просечната плата исплатена за месец јануари 2022 година
Економија

(ВИДЕО) Шкријељ: Реализиравме уште едно големо ветување, минималната плата ја зголемуваме на 18.000 денари

А1он
Пратеничката на СДСМ, Санела Шкријељ, вели дека Собранието денеска го изгласа Законот за минимална плата, со кој се обезбедува 80.000 работници веќе од први април
Економија

Тренчевска: Обезбедивме минимална плата од 18.000 денари, работниците и вреднувањето на нивниот труд остануваат наш приоритет

А1он
Собранието денеска во второ читање ги усвои измените на Законот за минимална плата со кои се дефинираат условите за минималната плата од 18.000 денари. Тие