Fatmir bitiki

Македонија

Битиќи: Собранието работи ефективно до почетокот на април, очекувам пратениците да го донесат законот за нефер трговски практики

А1он
Вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи смета дека пратениците ќе го донесат законот за нефер трговски практики. Како што
Економија

Битиќи за универзалниот снабдувач со струја: Во следните десет дена ќе наддаваат оние што ги исполниле условите

Орце Костов
Во 15 часот денеска истекува рокот до кога треба да се достават понудите за тендерот за избор на нов универзален снабдувач со електрична енергија и
Економија

(ВИДЕО) Битиќи на јубилејот на ФИТР: Фондот прерасна во институција за активен развој на претприемачкиот дух, отворен кон иновативноста и дигитализацијата

А1он
Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи се обрати на десетгодишниот
Економија

Битиќи: Откако ќе биде формирана заедничката компанија, ќе се потпише договорот за концесија за Чебрен

А1он
Се уште трае постапката за креирање заедничко друштво меѓу компанијата која го доби тендерот за изградба на хидроцентралата Чебрен на Црна Река и ЕСМ. Откако
Македонија

Зеќири ќе поднесе жалба на пресудата: Спроведував умисла на владата и Битиќи

Александар Тодески
Неоснована е казната затвор, вели поранешниот генерален секретар на Владата Мухамед Зеќири, откако доби 2 и пол години затворска казна за склучување на договор со
Македонија

Битиќи: Ќе им ги зголемиме платите на судиите кога граѓаните нема да чекаат по шест години за своите предмети

Орце Костов
Усогласувањето на платите на вработените во јавниот сектор ќе биде во септември, а не во март, како што е договорено со Општиот колективен договор. Минималната
Економија

Парите од солидарниот данок одат кај сиромашните, но ќе се вратат ако законот падне на Уставен

Орце Костов
Средствата од наплатата на солидарниот данок на екстра профид кој го плаќаат големите компании ќе бидат искористени за антикризни мерки за буџетот во 2024 година,
Економија

Битиќи во Њу Џерси: Државната поддршка за инвестиции е потпора и за пазарните успеси на македонските компании во САД

А1он
Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, заедно со претседателот на
Економија

Битиќи: Во ЕУ храната е поскапена 11, кај нас 46 отсто, правиме обиди да докажеме дека има договорање цени

А1он
Во кризно време компаниите не треба да бидат една од причините за кризата да биде уште поголема. Неетичкото однесување носи до поголеми последици кои можеби
Македонија

Граѓаните може да платат 1,3 милијарди евра за грешките на политичарите: Нови арбитражни постапки против Македонија

Орце Костов
Арбитражните постапки кои се водат против државата, а се координирани од телото за арбитражни постапки во моментов се со проценета вредност од над 1,3 милијарди