bitiki

Економија

Битиќи во Њу Џерси: Државната поддршка за инвестиции е потпора и за пазарните успеси на македонските компании во САД

А1он
Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, заедно со претседателот на
Економија

Битиќи: Финансиската помош на Владата ги развива домашните компании, тие враќаат со нови работни места

А1он
Само во Скопскиот регион Владата финансиски поддржа 181 компанија кои досега имаат добиено околу 1,2 милијарда денари за инвестициски циклуси, рече денеска вицепремиерот за економски
Економија

Битиќи: Законот за солидарност е потреба за населението, како Влада немаме како да отстапиме, предлогот е веќе испратен во Собранието

А1он
Законот за солидарност е потреба за населението. Тие пари нема да одат за никакви други активности, туку за да им се помогне на оние на
Економија

Битиќи: Не знам од каде се излезени 14-те отсто, разговорите со синдикатите продолжуваат

А1он
Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи е оптимист дека ќе се најде решение за методологијата за раст на платите во јавниот сектор. Тој денеска уште
Македонија

Битиќи: Северна Македонија и Полска имаат голем потенцијал за развивање на трговската размена

А1он
Северна Македонија и Полска имаат голем потенцијал за развивање на трговската размена, посочи вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир
Македонија

(ВИДЕО) Битиќи: Скопската Чаршија е нашата мултикултурна вредност, да ја чуваме за да и пркоси на времето

А1он
„Чаршијата е нашa цивилизациска вредност и одраз на нашиот мултикултурализам и затоа сите ние треба да се грижиме и да ја негуваме за да и
Економија

Битиќи: Повеќе од 70 отсто се реализирани проектите од ТАВ Програмата

А1он
Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска беше во посета на Општина Бутел, каде што интензивно се гради нова градинка со пари од Програмата на