javni nabavki

Македонија

Филипче тврди дека набавките не биле во четири очи, туку само без оглас

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче, во врска со наодите од извештајот на Државниот завод за ревизија за склучени договори во министерството без спроведување огласи, денеска
Македонија

90 отсто од државните набавки во пандемијата договорени во четири очи, спроведени без тендери

А1он
Државниот завод за ревизија (ДЗР) информира дека утврдил недоволно уредена законска регулатива за видот на набавки во време на вонредна/кризна состојба, отсуство на јасно дефинирање
Македонија

Јавни набавки: Се поништува секој трет тендер

А1он
Центарот за граѓански комуникации го објави Извештајот од мониторингот на јавните набавки за периодот јули-декември 2020 година, како и резултатите од анкетата на фирмите за
Македонија

Без јавен оглас склучени договори за јавни набавки во вредност од 11 милиони евра

А1он
Без објавување јавен оглас склучени се договори за јавни набавки во вредност од 11 милиони евра, покажува најновиот извештај од спроведениот мониторинг на Центарот за
Македонија

Дебата: Потостои простор за подобрување на јавните набавки, политичка волја за спроведување механизми има, НВО предлага индикатори

А1он
Јавните набавки се уредени со строги закони и преку висок степен на транспареност се прави сериозен обид можноста за злоупотреба да бидат сведени наминимум, но
Економија

Јавни набавки во време на корона: Скафандерите се купувале по цени од 262 до 1.156 денари, а ракавиците од 2,83 до 9,32 денари

А1он
Вредноста на договорите за итните јавни набавки поврзани со заштита од коронавирусот надмина 3,2 милиони евра и досега се склучени 142 договори. Дури 71% од
Македонија

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ обвинува за криминал од 12 милиони евра за набавка на лични документи

А1он
ВМРО-ДПНЕ обвинува за криминал кај власта при набавката на пасоши и лични документи и смета дека СДСМ го оштетила буџетот за над 12 милиони евра,
Македонија

ЦГК: Најмногу институции со „ограничено“ ниво на транспарентност во јавните набавки

А1он
Министерствата, владините секретаријати и Собранието просечно исполнуваат 55,2 проценти од критериумите за транспарентност, отчетност и интегритет во целиот циклус на јавните набавки. Ова е мало
Македонија

Владата набавува прочистувачи за воздух за 34 илјади евра

Мери Јордановска
Додека државата се соочува со екстремна загаденост на воздухот, а само врнежите ја симнуваат Македонија подолу на листата на најзагадени градови во светот, Владата набавува
Македонија

Фирма за трговија со шеќер и чоколада ги шие униформите за учениците од Аеродром

Маја Илиевска-Пачемска
Фирма регистрирана за трговија на големо со шеќер, чоколада и слатки од шеќер ги шие униформите за учениците во општина Аеродром. Тендерот вреден  10.952.760,00 или