opstini

Македонија

Општините и училиштата ги издаваат салите и терените нетранспаренто, без криетриуми, некогаш и без надомест

А1он
Спортските објекти се издаваат на користење на нетранспарентен начин, голем дел од овие објекти имаат нерешен статус, не се користат доволно од локалното население за
Македонија

Владата го трошела буџетот на одделни институции, долгот зголемен за 567 милиони евра, утврдија ревизорите

Орце Костов
Државниот завод за ревизија изврши ревизија на усогласеност на Основен буџет на Република Северна Македонија за 2022 година кој изнесуваше речиси 182 милијарди денари и
Македонија

Судбината на „Комунална хигиена“ е во рацете на Арсовска: Градоналниците попусто ќе бараат одземање на ингеренциите

Орце Костов
Градоначалниците на скопските општини денеска ќе се сретнат за да донесат решение како да го исчистат Скопје, а една од најавите е дека ќе се
Економија

Општините ги пријавувале општинските згради, наместо да ги пријават училиштата за субвенционирана струја

Орце Костов
Од 474 јавни основни и средни училишта, за субвенциорано снабдување се пријавиле само 233 установи кои ќе плаќаат по 95 евра за мегават-час. Педесет претпријатија
Економија

МФ: Се обезбедуваат 100 милиони евра за справување со енергетската криза и капитални инвестиции во водна инфраструктура во општините

А1он
Повеќе од 100 милиони евра обезбедува државата за справување со енергетската криза и за капитални инвестиции за подобрување на комуналната инфраструктура во општините. Вчера на
Истражувања Македонија

ВИДЕО: Се спрема отповикување на градоначалниците недомаќини, општините пак во долгови од над 75,7 милиони евра

Маја Илиевска-Пачемска
Општините повторно се заглавени во долгови, главно за веќе завршени градежни работи и одржување на веќе изграденото. Должат над 75,7 милиони евра, со пресек во
Македонија

Објавен индексот на отворени општини за буџетската 2020 година – Арачиново и Ранковце имаат најниско ниво на отвореност

А1он
Отвореноста на општинските буџети за 2020 година во Република Северна Македонија за прв пат беше измерена преку Индекс за отворени општини (ИОО) од страна на
Македонија

МНР: Општините и советниците доследно да го применуваат уставното име на државата

А1он
Во врска со последните случувања на конститутивните седници на советите на општина Штип и општина Аеродром, Министерството за надворешни работи изразува загриженост од, како што
Македонија

За општините повеќе пари од ДДВ и од персоналниот данок на доход

А1он
Со Предлог измени на Законот за финансирање на општините ќе се подобри фискалниот капацитет и ќе се зголемат приходите на општините преку постепено зголемување на
Македонија

Владата ги усвои Предлог-измените на Законот за финансирање на општините

А1он
Владата денеска на седница го утврди текстот на Предлог-измените и дополнувањата на Законот за финансирање на единиците на локалната самоуправа. Со измените, како што информираат