nevladini

Македонија

Во спортките клубови завршиле над 90 отсто од парите на општините наменети за невладини организации

Орце Костов
Центарот за граѓански комуникации го објави истражувањето „Трошки за здруженија на граѓаните во општинските буџети“ кое открива дека општините преку буџетската ставка 463 – наречена
Регион

Фридом Хаус изразува длабока загриженост за списокот со невладини организации на српските власти

А1он
Програмската директорка на Фридом Хаус за Европа и Евроазија Софија Орлоски, изјави за Гласот на Америка (ВоА) дека таа организација е длабоко загрижена за настаните
Регион

Српските власти бараат проверка на сметките на десетици новинарски здруженија и невладини организации

А1он
Управата за спречување на перeње пари при Министерството за финансии на Србија направи список со 20 медиумски работници и здруженија и 37 невладини организации и
Македонија

Невладини бараат оставка од Спасовски и од директорите на УБК и Агенција за разузнавање поради бегството на Груевски

А1он
Група невладини организации побараа политичка одговорност, односно да следуваат оставки од Министерот за внатрешни работи, директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање и директорот на
Македонија

Невладини организации бараат повлекување на предлог измените на Законот за јавни претпријатија

А1он
Предложените измени на Законот за јавни претпријатија, со кои се воведува нова функција – замeник директор, е потребно да бидат поткрепени со сеопфатна анализа која
Македонија

Рашковски: Невладините треба да бидат финансирани од Владата, но не и купени со парите

А1он
Да се зголеми државното финансирање на граѓанските организации, да има отворен повик со јасни критериуми и независна комисија што ќе ги оценува проектите, но и
Македонија

Граѓанските организации бараат да запре прогонот врз невладините

А1он
Група од дваесет граѓански организации бараат да запре притисокот врз граѓанскиот сектор од страна на централната власт. „Во името на дваесет граѓански организации и во
Македонија

ВИДЕО: Проширена истрагата за финансиско работење на НВО секторот, невладините го тужат УЈП

А1он
Во атакот врз невладините организации, Управата за јавни приходи ја проширила истрагата за финансиското работење на 22 граѓански организации и сега бараат увид за финансиско
Македонија

Груевски дал 5.5 милиони евра за невладините, многу повеќе од Сорос

А1он
Извештаите на Министерството за финансии покажуваат дека Владата предводена од Никола Груевски во 2015 година донирала 5.5 милиони евра, за разлика од Фондацијата Отворено Општество,