nevladini organizacii

Истражувања Македонија

Општински пари се трошат за проекти чија реализација никој не ја следи

Илјадници евра секоја година, но реализацијата на проектите никој не ја следи. Ниту една од четирите општини, Струмица, Валандово, Петровец и Василево, нема комисии кои
Истражувања Македонија

Општински пари завршувале во здруженија на општинари и нивните деца

Кристијан Ландов
Раководител на сектор потпишувал записници за исплаќање општински пари на организација во сопственост на неговото дете. Советник аплицирал и добивал пари за неговото здружение, кои
Истражувања Македонија

Без критериуми, три општини делеле илјадници евра на здруженија и спортски клубови

Кристијан Ландов
Без конкурси, без услови за учество и без критериуми за доделување средства, неколку општини давале илјадници евра на невладини организации. Наместо според проектот и критериумите, често
Македонија

Владата додели 40 грантови на здруженија и фондации од речиси половина милион евра

А1он
На денешната седница Владата ја донесе Одлука за распределба на финансиски средства наменети за финансиска поддршка на здруженија и фондации за мерки за справување со
Македонија

Истражување на НВО: Општините немаат доволно капацитети за ефикасна инспекциска служба

А1он
НВО Инфоцентарот, во рамки на проектот „Граѓански мониторинг врз инспекциските служби на локално ниво“, поддржан од Амбасадата на САД во Република Северна Македонија, спровел истражување
Македонија

Јавна расправа: Мајчинството е ексклузивно право на жената

А1он
Со измените на Предлог-законот за прекинување на бременоста волјата на жената ќе биде ставена на прво место, се остварува нејзиното право за безбеден прекин на
Македонија

Невладини организации: Отчетност и одговорност за пропустите и неажурноста на институциите за бегството на Груевски

А1он
Четиринаесет организации, Хелсиншки комитет за човекови права на РМ, Фондација Отворено општество- Македонија, Институт за демократија Социетас цивилис- Скопје, Евротинк, Центар за економски анализи, Mетаморфозис,
Свет

Најмалку 18 невладини организации треба да го напуштат Пакистан

Пакистанската Влада издаде наредба најмалку 18 меѓународни организации за заштита на човековите права да ја прекинат дејноста и да ја напуштат земјата во рок од
Македонија

(ВИДЕО) Невладините до „СОС“: Извинување или тужба

А1он
Невладините организации кои во последните неколку дена се цел на постојани напади од таканаречената иницијатива „СОС“ побараа извинување од Цветин Чилиманов, Никола Србов и Ненад
Македонија

Груевски дал 5.5 милиони евра за невладините, многу повеќе од Сорос

А1он
Извештаите на Министерството за финансии покажуваат дека Владата предводена од Никола Груевски во 2015 година донирала 5.5 милиони евра, за разлика од Фондацијата Отворено Општество,