korupcija

Македонија

Стјуарт Пич: Владата треба да покаже дека се справува со корупцијата

А1он
Граѓаните на Северна Македонија ја перцепираат корупцијата како еден од клучните проблеми во земјата и Владата треба да покаже дека се справува со овој проблем,
Македонија

Гир: Потребна е промена на системот за борба со корупцијата

А1он
Немам увид во поединци кои би можеле да бидат цел на санкции, изјави амбасадорот на Европската Унија во земјава Дејвид Гир на прашањето дали Брисел
Свет

Белгискиот европратеник Тарабела во притвор за корупцискиот скандал

А1он
Белгискиот европратеник Марк Тарабела денеска беше обвинет за „корупција“, а потоа му беше одреден притвор како дел од истрагата за наводите за мешање на Катар
Видео Македонија

Таравари: За влез во Влада сакаме директори на Царина, УЈП… или ништо од коалиција

Анита Петровска Рајковиќ
Нема да чекам до недоглед, идната недела ќе се знае дали влегуваме во владината коалиција или не, вели во интервју за А1он лидерот на Алијанса
Регион

„Транспаренси интернешнал“: Западниот Балкан бавен во борбата против организираниот криминал

А1он
Западен Балкан е познат по слабиот отпор кон организираниот криминал, државите бавно го решаваат тој проблем, а институциите сe уште немаат соодветни ресурси и независност,
Македонија

Рашковски: Ајде по процедури да видиме кој е корумпиран, а не со сила и од позиција на моќ

А1он
И осудени и ослободени и обвинети и осомничени и позиција и опозиција и неопределени, па дури и иселени, се радуваме на доаѓањето на тимот од
Македонија

Ивановска за тимот од Вашингтон: Тоа за нас е поразително, доаѓаат зошто не сме си ги завршиле домашните задачи

Маја Илиевска-Пачемска
Претседателката на Државната комисија за спречување корупција Билјана Ивановска смета дека е поразително за државата доаѓањето на тим од Вашингтон, САД за справување со високата
Македонија

Вашингтон ќе сузбива корупција во Македонија, амбасадорката на САД: Треба повеќе гонење за да се покаже дека никој не е над законот

Кристијан Ландов
Тим од Вашингтон допатувал во Македонија за да врши мониторинг врз правосудството и коруптивните актери. За ова на „Твитер“ објави американската амбасадорка Анџела Агелер. Таа
Македонија

Директор на основно училиште во Теарце ја вработил ќерката, ДКСК бара поведување на прекршочна постапка

А1он
Државната комисија за спречување корупција на денешната 57-ма седница информираше дека директор на основно училиште во Општина Теарце ја вработил неговата ќерка како библиотекар во
Македонија

Објавен Јавeн повик до невладини организации за доставување предлози за дополнување на Планот за борба против корупција

А1он
Со цел креирање на ефикасни мерки и дополнување на Планот за борба против корупција, денеска од Кабинетот на заменикот на претседателот на Владата задолжен за