korupcija

Македонија

Лидерите на Северна Македонија мора да го ограничат политичкото мешање во судството, вели Стејт департментот

А1он
САД ќе продолжат да поддржуваат влади, партнери од граѓанското општество, независни медиуми и граѓани во борбата против организираниот криминал и искоренување на корупцијата, велат од
Македонија

Трајанов предлага формирање на Агенција за борба против тешки облици на организиран криминал и висока корупција

А1он
Во рамки на 111 седница, Собранието расправаше за Предлог-законот за основање агенција за борба против тешки облици на организиран криминал и висока корупција во прво
Регион

Голема акција во Сараево, уапсени политичари, ги издаде апликацијата Скај

А1он
Сараевската полиција по налог на обвинителството во Босна и Херцеговина го уапси Ибрахим Хаџибајриќ, градоначалникот на општина Стари Град во Сараево и уште шест лица
Македонија

Гир: Државните институции треба да бидат пример во борба против корупцијата

А1он
Борбата против корупцијата заедно со другите елементи на јакнење на владеењето на правото е во сржта на процесот на проширување на ЕУ и бара посветеност
Македонија

Стјуарт Пич: Владата треба да покаже дека се справува со корупцијата

А1он
Граѓаните на Северна Македонија ја перцепираат корупцијата како еден од клучните проблеми во земјата и Владата треба да покаже дека се справува со овој проблем,
Македонија

Гир: Потребна е промена на системот за борба со корупцијата

А1он
Немам увид во поединци кои би можеле да бидат цел на санкции, изјави амбасадорот на Европската Унија во земјава Дејвид Гир на прашањето дали Брисел
Свет

Белгискиот европратеник Тарабела во притвор за корупцискиот скандал

А1он
Белгискиот европратеник Марк Тарабела денеска беше обвинет за „корупција“, а потоа му беше одреден притвор како дел од истрагата за наводите за мешање на Катар
Видео Македонија

Таравари: За влез во Влада сакаме директори на Царина, УЈП… или ништо од коалиција

Анита Петровска Рајковиќ
Нема да чекам до недоглед, идната недела ќе се знае дали влегуваме во владината коалиција или не, вели во интервју за А1он лидерот на Алијанса
Регион

„Транспаренси интернешнал“: Западниот Балкан бавен во борбата против организираниот криминал

А1он
Западен Балкан е познат по слабиот отпор кон организираниот криминал, државите бавно го решаваат тој проблем, а институциите сe уште немаат соодветни ресурси и независност,
Македонија

Рашковски: Ајде по процедури да видиме кој е корумпиран, а не со сила и од позиција на моќ

А1он
И осудени и ослободени и обвинети и осомничени и позиција и опозиција и неопределени, па дури и иселени, се радуваме на доаѓањето на тимот од