sudstvo

Македонија

ЕК: Има механизми за независно и одговорно судство, треба нивна решителна и доследна употреба

А1он
Државата во следната година особено ќе треба да работи на имплементација на новата правна рамка поврзана со реформи на Судскиот совет и Советот на јавни
Македонија

Добрила Кацарска предложена за уставен судија

А1он
Судскиот совет на денешната седница едногласно ја предложи судијката Добрила Кацарска за нов судија на Уставниот суд на Република Северна Македонија, потврдија од СС. Предлогот
Македонија

Советот на јавни обвинители ќе избира свој заменик претседател

А1он
Советот на јавни обвинители на Република Северна Македонија на денешната втора седница се очекува да донесе одлука за избор на свој заменик претседател, информираат од
Македонија

Власта ветува модел за прочистување во судството во првите 100 дена

А1он
Прочистување на судството и обвинителството вети новата Влада, а веќе вчера министерот за правда Бојан Маричиќ најави дефинирање на моделот до истекот на првите 100
Македонија

Судскиот совет изготви Акциски план за работни посети во судовите

А1он
Судскиот совет на Република Северна Македонија во рамките на своите законски надлежности за следење на работата на судиите и судовите, а во насока на зголемување
Македонија

ВИДЕО: Маричиќ најави ветинг во судството

Искра Манојлоска
Министерот за правда, Бојан Маричиќ, најави ветинг во правосудството, иако вели дека е свесен дека тој процес нема да биде завршен за само неколку месеци.
Македонија

Уставен суд ќе ја оценува уставноста и законитоста на повеќе уредби со законска сила

А1он
Уставниот суд на Република Северна Македонија денеска ќе одржи седница на чиј дневен ред се повеќе иницијативи за оценување на уставноста и законитоста на неколку
Македонија

Апелација одлага повеќе седници и јавни расправи во кривичниот оддел

А1он
Повеќе јавни седници и расправи закажани за оваа и следната недела во Кривичниот оддел на Апелациониот суд Скопје се одлагаат, информираат денеска од Апелација. Се