antikorupciska komisija

Македонија

Наместо Антикорупциската комисија, во новите простории на барокната зграда се всели вицепремиерот Артан Груби

Мери Јордановска
Првиот заменик премиер и министерот за политички систем и односи помеѓу заедниците, Артан Груби, денеска се всели во нови простории, кои на својот профил на
Македонија

Претседателските привилегии на Иванов и Црвенковски се најдоа пред Уставниот суд

Мери Јордановска
Уставниот суд денеска ќе расправа по иницијативата на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), во врска со привилегиите што ги уживаат поранешните претседатели на
Македонија

ДКСК: Пратеници со станови во Скопје наплатувале патни трошоци за доаѓање на работа

Мери Јордановска
Дваесет и тројца пратеници имале сопствени станови во Скопје или станови на име на членови на нивното потесно семејство, а сепак примале надоместоци за да
Македонија

Надоместоците на обвинителите од СЈО под лупа на Антикорупциската комисија

Мери Јордановска
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) отвора предмет за високите надоместоци надвор од платата кои ги земале обвинителите од Специјалното јавно обвинителство за време
Македонија

ВИДЕО: Антикорупциска ќе го проверува имотот на ексдиректорот на МЕПСО

Кристијан Ландов
Антикорупциската комисија отвори предмет за ексдиректорот на МЕПСО Сашо Василевски и ќе го испитува неговиот имот, откако „А1он“ објави дека тој купил стан од фирма
Македонија

Антикорупциска го предупреди Вангеловски: Не може девет судии кои се пред разрешување да одлучуваат

Васко Маглешов
Државната комисија за спречување на корупцијата, испрати допис до Врховниот суд, со кој ги предупреди врховните судии дека не треба да учествуваат на општата седница
Македонија

АВМУ: Двете вработувања се на определено време за мониторинг на претседателските избори

А1он
Агенцијата за аудио и аудиовизуелни и медиумски услуги во врска со информацијата дека Државната комисија за спречување на корупцијата отворила предмет за две вработувања во
Македонија

Хазби Лика со најмногу роднини во државните служби

Мери Јордановска
Функционерите до Антикорупциската комисија ги пријавуваат роднините кои се вработени во државните служби, како и своите блиски кои имаат свои фирми и невладини организации, но
Македонија

Антикорупциската комисија поведува постапка за становите на Иванов

А1он
Антикорупциската комисија на денешната седнцица повела постапка за да се испита имотот на претседателот Ѓорге Иванов, откако вчера „24 вести“ објави дека тој купил два
Македонија

Вицепремиерот Османи на средба со Антикорупциската комисија

А1он
Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска ќе остари средба со претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата, Билјана Ивановска и со членовите