dksk

Македонија

Пријави за Арсовска и за повеќе општини на седницата на ДКСК

А1он
Пријави за градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, и за повеќе општини беа во фокусот на денешното продолжение на 99. седница на Државната комисија за
Македонија

Антикорупциска испитувала непотизам на битолскиот универзитет: Вработен професор кој бил второрангиран

Антикорупционерите запреа постапка во која непознато лице обвинува дека на битолскиот Универзитет „Св. Климент Охридски“ било вработено второрангирано лице да биде професор на факултетот за
Економија

ДКСК ја проширува иницијативата до ОЈО ГОКК за сомнежи за несовесно работење и злоупотреба на службена положба од поранешни раководни лица на АД ЕСМ

А1он
Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) утврдила состојби од кои произлегуваат сомнежи за несовесно работење, искористување и злоупотреба на службена положба и овластување од
Македонија

ДКСК ќе ја дополни иницијативата за кривичното дело за „Трансмет“

А1он
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска на седница донесе одлука да направи дополнување на иницијативата за кривично дело што ја достави во јули
Македонија

Антикорупциска ќе ја информира Владата за непостапување на УО на ФЗО по нејзин заклучок

А1он
Антикорупциската комисија ќе ја информира Владата дека претседателот, заменикот и членовите на Управниот одбор на Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) не постапиле по нејзин заклучок
Македонија

Антикорупциска со инијатива за гонење на поранешен директор на ЕСМ: Злоупотребил положба за набавка на мазут

Орце Костов
ДКСК поднесе иницијатива за кривично гонење на поранешен директор на ЕСМ, ја злоупотребил положбата за набавката на мазут. „Предметот со број 12-462/1 од 25.01.2023 година
Македонија

Избрани кандидатите за новата Антикорупциска комисија: Меѓу нив и сопругата на адвокатот на Заев

Орце Костов
Ревизорите Татјана Димитровска, Цвета Ристовска и Зоран Богоевски, Билјана Каракашова Шулев и Бесник Џемаиљи вработени во ДКСК, судијката Софија Спасова Медарска и Сервет Демири од
Македонија

Кондарко: Нема судир на интереси, од 2008 година градам професионална кариера

А1он
Во Собранието денеска продолжија да се спроведуваат интервјуата на пријавените кандидати за претседател и членови на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК). Пред членовите
Македонија

Судии, партиски кадри, фан и сопартиец на Груби: Кој сака да лови корупција во Македонија

Александар Тодески
„Ветерот на промената доаѓа“ – вака Берат Дехари на 26 октомври 2021 година го пиша на социјалните мрежи вицепремиерот Артан Груби. Истата година, тој е
Македонија

До ДКСК доставени документи за двајца судии од Битола, за кои веќе има предмет во Судскиот совет

А1он
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска на седница констатираше дека веќе е поднесена претставка за двајца судии од Основен суд Битола и Апелационен