funkcioneri

Економија

Во Македонија се возат седум години постари возила од просекот во ЕУ, новите се за функционери и државни институции

Орце Костов
Европската асоцијација на производители на автомобили (ACEA) го претстави извештајот насловен „Возила на европските патишта“, кој дава преглед на тоа како се развива возниот парк
Економија

Битиќи за владината набавка на 45 нови возила: Подобро е на лизинг, трошоците се помали

Орце Костов
Владата повторно ќе набавува нови возила на лизинг преку Службата за општи и заеднички работи, а за вицепремиерот Фатмир Битиќи нема ништо спорно што се
Македонија

Ковачевски: Министрите чии роднини работат во М-НАВ си даваат ставови, не можам да им бидам портпарол

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека ставовите за вработувањата во М-НАВ му се принципиелни, но не сакаше да ги коментира фамилијарните врски на вработени во македонската
Македонија

Грковска: Строгите ограничувања за подароци и други бенефиции ќе го јакнат интегритетот на јавните функционери и службеници

А1он
„Интегритетот е најважниот превентивен механизам кога станува збор за справување со корупцијата, но сложеноста на светот во кој живееме и мноштвото релации и разновидни интереси
Економија

Прераспределба на Буџет: За повисоки плати на функционери 11,7 милиони евра, а за книги и лекови само 2,8 милиони

Орце Костов
Зголемување на ставката плати во јавниот сектор за 4,25 милијарди денари, дополнителни 3,5 милијарди денари за раст на пензиите, дополнителни 800 милиони денари за земјоделски
Uncategorized Македонија

Во име на ЕУ, изгласано намалување на казните и за бивши и идни функционери во власта

Орце Костов
Собранието вчера ги донесе измените и дополнувањата на Кривичниот законик кои предизвикаа реакции во јавноста бидејќи се однесуваат на членови што ги намалуваат казните кои
Свет

Москва им забрани влез во Русија на воени функционери од ЕУ

А1он
Русија денеска соопшти дека вовела санкции за одреден број граѓани на Европската унија како одговор на „непријателската антируска политика на Западот“. Руското Министерство за одбрана
Македонија

Ќе се ограничат државните сметки во кафеаните, за повисоките функционери – побогати софри

А1он
Сите државни функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги, а сумите што ќе бидат дозволени ќе бидат распоредени скалесто и ќе зависат од
Македонија

Петмина државни функционери пуштаа во употреба манастирски паркинг

А1он
Петмина државни функционери, меѓу кои еден вицепремиер, министер и негов заменик, градоначалник и директор, денеска дојдоа во тетовското село Лешок, за да ја сечат црвената
Регион

Македонија, Србија и Црна Гора ќе разменуваат податоци за имотот на јавните функционери

А1он
Српската министерка за правда Маја Поповиќ, црногорската министерка за правда за човекови и малцински права Владимир Лепосавиќ и претседателката на Комисијата за спречување на корупција