izmeni

Македонија

(ВИДЕО) Возачките со старото име ќе важат до крајот на оваа година: Политичките партии постигнаа консензус

Орце Костов
Собранието ја почна расправата за измените на законот за безбедност во сообраќајот со кои возачките дозволи со старото уставно име треба да важат до крајот
Македонија

Измените на Законот за игрите на среќа и за забавните игри го поминаа комисискиот филтер

А1он
Измените и дополнувањата на Законот за игрите на среќа и забавните игри денеска добија поддршка од членовите на собраниската Комисија за европски прашања. За опозициските
Македонија

Работната група од 2020 година правела нов Кривичен законик, не ги пишувала измените за поблаги казни за функционери

И шефот на скопското обвинителство Гаврил Бубевски и поранешниот министер за правда Никола Тупанчевски за А1он негираат дека Работната група формирана во декември 2020 година
Македонија

Русковска: Бев дел од групата за измените на Кривичниот законик, но нашиот предлог е сосема поинаков

Поранешната шефица на обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска била дел од работната група која ги кроела измените на Кривичниот законик,
Македонија

Попладне протест за измените на Кривичниот законик

А1он
Денеска во 18 часот ќе се одржи протест против измените во Кривичниот законик. Протестот е најавен на Фејсбук, а во него е наведено дека го
Македонија

Ново рочиште за „Титаник“: Законските измени го застаруваат делото „злосторничко здружување“

Александар Тодески
Прво по измените во Кривичниот законик, денешното рочиште за предметот „Титаник“ ќе покаже како обвинителството ќе постапува по законските одредби кои власта ги промени по
Македонија

На европското знамнце не му било местото во измените на Кривичниот законик: ЕУ загрижена за новите одредби

Европската Унија е загрижена за дел од измените на Кривичниот законик, а со кои се намалуваат максималните затворски казни и имаат висока импликација за застареност
Uncategorized Македонија

Во име на ЕУ, изгласано намалување на казните и за бивши и идни функционери во власта

Орце Костов
Собранието вчера ги донесе измените и дополнувањата на Кривичниот законик кои предизвикаа реакции во јавноста бидејќи се однесуваат на членови што ги намалуваат казните кои
Македонија

Груби: Измените во Кривичниот законик се барање на Мицкоски

А1он
Предлог измените во Кривичниот законик со кои се намалуваат казните за злоупотреба на службената положба и овластување според вицепремиерот Артан Груби се ексклузивно барање на
Македонија

ЕУ за предлог измените во Кривичниот законик: Проверуваме дали е злоупотребено знаменцето

Европската унија ги разгледува предложените измени во Кривичниот законик кои владата со европско знаменце ги испрати до Собранието, а кои предвидуваат поблаги казни за злоупотреба