izmeni

Македонија

Попладне протест за измените на Кривичниот законик

А1он
Денеска во 18 часот ќе се одржи протест против измените во Кривичниот законик. Протестот е најавен на Фејсбук, а во него е наведено дека го
Македонија

Ново рочиште за „Титаник“: Законските измени го застаруваат делото „злосторничко здружување“

Александар Тодески
Прво по измените во Кривичниот законик, денешното рочиште за предметот „Титаник“ ќе покаже како обвинителството ќе постапува по законските одредби кои власта ги промени по
Македонија

На европското знамнце не му било местото во измените на Кривичниот законик: ЕУ загрижена за новите одредби

Европската Унија е загрижена за дел од измените на Кривичниот законик, а со кои се намалуваат максималните затворски казни и имаат висока импликација за застареност
Uncategorized Македонија

Во име на ЕУ, изгласано намалување на казните и за бивши и идни функционери во власта

Орце Костов
Собранието вчера ги донесе измените и дополнувањата на Кривичниот законик кои предизвикаа реакции во јавноста бидејќи се однесуваат на членови што ги намалуваат казните кои
Македонија

Груби: Измените во Кривичниот законик се барање на Мицкоски

А1он
Предлог измените во Кривичниот законик со кои се намалуваат казните за злоупотреба на службената положба и овластување според вицепремиерот Артан Груби се ексклузивно барање на
Македонија

ЕУ за предлог измените во Кривичниот законик: Проверуваме дали е злоупотребено знаменцето

Европската унија ги разгледува предложените измени во Кривичниот законик кои владата со европско знаменце ги испрати до Собранието, а кои предвидуваат поблаги казни за злоупотреба
Македонија

Измените на Изборниот законик и на Законот за медиуми на собраниска седница

Кристијан Ландов
Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 83-седница на која на дневен ред е Предлог законот за изменување и дополнување на Изборниот законик, по
Македонија

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ гласаше против продолжување на мандатот на СЈО

А1он
Со 52 гласа против и 42 гласа за, владејачкото мнозинство ги оспори измените за заштитени сведоци кои беа побарани од Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.
Македонија

(ВИДЕО) Шилегов: Интерес на ВМРО-ДПМНЕ е да се докаже дали има жолти комбиња и чадори

А1он
Имајќи предвид дека Специјалното јавно обвинителство треба да гони кривични дела во специјален криминал, бараме да се изгласаат измените побарани од тоа обвинителство со цел
Македонија

(ВИДЕО) По жестока дебата изгласани законите договорени во Пржино

А1он
По жестока дебата, пратениците по скратена постапка ги изгласаа измените и дполнувањата на законот за внатрешни работи, Изборниот законик, законот за Влада, законот за кривична