Ново рочиште за „Титаник“: Законските измени го застаруваат делото „злосторничко здружување“

Од:

Прво по измените во Кривичниот законик, денешното рочиште за предметот „Титаник“ ќе покаже како обвинителството ќе постапува по законските одредби кои власта ги промени по брза постапка и со европско знаменце.

Во предметот, делото „злосторничко здружување“ е единственото кое е изменето со гласањето на пратениците, а досега не беше застарено за експремиерот Никола Груевски и поранешниот владин генерален секретар, Кирил Божиновски. Бидејќи измените предвидуваат максимална затворска казна од три години, наместо во 2024 година, за нив делото веќе е застарено.

Претходно, делото застаре за 14-мина кои беа обвинети дека го сториле делото, а како организатори беа посочени Никола Груевски, Миле Јанакиески, Кирил Божиновски, Гордана Јанкулоска, Мартин Протоѓер. Но со сегашните измени, делото застарува и за организаторите, од кои тројца признаа вина и веќе ги одлежуваат казните.

На товар на обвинетите сега ќе останат делата „повреда на избирачкото право“, „повреда на слободата на определување на избирачите“, „поткуп при избори и гласање“, „уништување изборен материјал“ и „злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Возачките со старото име ќе важат до крајот на оваа година: Политичките партии постигнаа консензус

Орце Костов

Врховен ги одби како неосновани барањата за преиспитување на пресудата за „Титаник“

Рочиштата на Титаник, Ласкарци и Жан Митрев одложени поради самиотот на ОБСЕ

Зеќири: Физибилити студијата се користи, 593 дена трае мојата лична драма ни крив ни должен

Александар Тодески

Изборот на нови судии во Апелација, може да ги врати „Ласкарци“, „Титаник“ и „Талир“ од почеток

Првокласно мени од Титаник продадено за 75.000 евра

Горан Наумовски