titanik

Македонија

Врховен ги одби како неосновани барањата за преиспитување на пресудата за „Титаник“

А1он
Советот за казниви дела при Врховниот суд, на седница одржана на 24 јануари годинава одлучуваше по поднесените барања за вонредно преиспитување на правосилна пресуда по
Македонија

Рочиштата на Титаник, Ласкарци и Жан Митрев одложени поради самиотот на ОБСЕ

А1он
Самитот на ОБСЕ што се одржува во Скопје отповика неколку термини на закажани рочишта во Основниот кривичен суд Скопје, помеѓу кои се и судењата за
Македонија

Изборот на нови судии во Апелација, може да ги врати „Ласкарци“, „Титаник“ и „Талир“ од почеток

А1он
Судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци од 13 февруари 2019 година во која загинаа 16 лица и околу 30 беа повредени би можело да биде
Македонија

Во завршните зборови Стефанова ќе каже дека застарело делото „злосторничко здружување“ во „Титаник“

Сведочења и ниту збор за измените во Кривичниот законик, вака тече денешното рочиште за предметот „Титаник“, во кој меѓу обвинетите се експремиерот Никола Груевски и
Македонија

Ново рочиште за „Титаник“: Законските измени го застаруваат делото „злосторничко здружување“

Александар Тодески
Прво по измените во Кривичниот законик, денешното рочиште за предметот „Титаник“ ќе покаже како обвинителството ќе постапува по законските одредби кои власта ги промени по
Свет

Коосновачот на OceanGate има нов проект, сака да испрати 1.000 луѓе на Венера

А1он
Коосновачот на OceanGate, компанијата која го организираше трагичното патување со подморница до потонатиот брод Титаник, сега планира да испрати луѓе во Венера. Гилермо Сонлајн, кој
Македонија

По 3,5 години затвор за Исмет Гури и Ејуп Алими од ДУИ во повтореното судење за „Титаник 3“

Орце Костов
По три години и шест месеци затвор добија Исмет Гури и Ејуп Алими од ДУИ и во повтореното судење за „Титаник 3“ денеска во Основниот
Македонија

Кривичен суд: Во досудената казна затвор на Миле Јанакиески за „Титаник“ веќе е пресметан притворот и куќниот притвор

А1он
Во пресудата врз основа на признание на вина на обвинетиот Миле Јанакиески за предметот „Титаник“, како и во решението од Апелација со кое се потврдува
Магазин

ВИДЕО: Адел се потсмеваше со трагедијата на концерт: Дали би оделе со подморница до дното на океанот?

А1он
Драмата на подморницата „Титан“ со трагичниот исход во која загинаа пет лица, го шокираше целиот свет. А британската пејачка Адел ја спомена оваа трагедија на