laskarci

Македонија

ЗНМ со поддршка кон колешката од МИА Ангела Рајчевска

А1он
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) изразува поддршка кон колешката од МИА, Ангела Рајчевска поврзано со денешниот вербален инцидент во скопскиот суд. „По добиена пријава
Македонија

Новинарка на МИА вербално нападната од обвинетиот Горан Дуковски во случајот „Ласкарци“

А1он
Генералниот колегиум на Медиумската информативна агенција (МИА) реагира на денешниот вербален напад на новинарка од МИА. „При вршење на својата професија колешката беше вербално нападната
Македонија

Само во судството на СДС и ДУИ првообвинетиот добива најмала, а шестообвинетиот најголема казна реагира ВМРО-ДПМНЕ

А1он
После пет години низ правосудните лавиринти на системот контролиран од СДС и ДУИ денес случајот Дурмо Турс има разрешница, која наместо да дoнесе правда за
Македонија

Обвинителот во „Ласкарци“ најави преиспитување на казните

А1он
Јавниот обвинител Дарко Јакимовски најави преиспитување на казните во случајот „Ласкарци“ откако денеска на шестмината обвинети, Судечкиот совет при Основниот Кривичен суд Скопје им изрече
Македонија

Пресуда за „Ласкарци“: 14 години затвор за возачот на автобусот, сопственикот на „Дурмо Турс“ доби најблага казна од сите обвинети

Александар Тодески
Вкупно 39 години затвор добија сите обвинети во процесот „Ласкарци“, за несреќата на автобусот на „Дурмо Турс“, во која загинаа 16 лица, а над 30
Македонија

Судијката Ристеска се враќа во Кривичен суд до објавување на пресудата за Ласкарци

Александар Тодески
Судскиот совет едногласно ја врати судијката Александра Ристеска во Кривичен суд до објавување на пресудата на предметот Ласкарци, бидејќи таа е член на советот во
Македонија

Судски совет ќе ја враќа судијката Ристеска во Кривичен суд за да го спаси предметот Ласкарци

Александар Тодески
Судскиот совет свика итна седница за да се спаси предметот Ласкарци, бидејќи пресудата треба да се објави на 25 јануари, а судијката Александра Ристеска, која
Македонија

Паушално обвинение без ниеден цврст доказ, да се исправи неправдата, побара во завршен збор петообвинетиот за „Ласкарци“

А1он
Во Основниот кривичен суд Скопје денеска завршни зборови во случајот „Ласкарци“ даде и одбраната на петообвинетиот Јане Бовровски кој е еден од обвинетите за сообраќајната