vrhoven sud

Македонија

Врховниот суд одржа седница на судии, Адеми ги информира за кривичната постапка против Наке Георгиев

А1он
Врховниот суд одржа седница на судии на која претседателката Беса Адеми, ги информираше врховните судии во врска со започната кривична постапка против судија на Врховниот
Македонија

Судскиот совет му го одзеде имунитетот на врховниот судија Георгиев и одобри притвор

А1он
Судскиот совет на Република Северна Македонија на итната седница на полноќ му го одзема имунитетот на врховниот судија Наќе Георгиев со што го одобри неговиот
Македонија

Уапсен судија од Врховен суд поради сомневање за примање награда за противзаконито влијание

А1он
Полицијата денеска уапсила судија од Врховен суд поради постоење на основи на сомнение за сторено кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“. Како што информираат
Македонија

ССМ бара оставка од тројцата судии што ја донеле одлуката за одземање на зградата, најавуваат постапка и пред Судскиот совет

А1он
Сојузот на синдикати на Македонија бараат оставка од судиите Шпенд Деваја, Наке Георгиев, Исамедин Лимани од Врховниот суд кои ја донеле пресудата за одземање на
Македонија

Врховен ги одби како неосновани барањата за преиспитување на пресудата за „Титаник“

А1он
Советот за казниви дела при Врховниот суд, на седница одржана на 24 јануари годинава одлучуваше по поднесените барања за вонредно преиспитување на правосилна пресуда по
Македонија

Адеми останува на функција: Не помина барањето на Миљазим Мустафа за разрешување на претседателката на Врховен

Александар Тодески
Судскиот совет со 7 гласа „за„ и 4 гласа „против“ одлучи претседателката на Врховниот суд, Беса Адеми, да не биде разрешена од функцијата, односно да
Македонија

Судски совет одлучува дали Адеми ќе биде разрешена: Барањето за доработка на извештајот не помина

Александар Тодески
Не помина барањето на членката на судскиот совет Тања Чачрова-Илиевска, извештајот за одговорност на претседателката на Врховниот суд, Беса Адеми да биде вратен на доработка,
Македонија

Заврши расправата во Судски совет, дополнително ќе се одлучува дали има одговорност на Адеми или не

Александар Тодески
Заврши тричасовната јавна расправа на кои беа презентирани аргументите и доказите на Судскиот совет но и на претседателката на Врховниот суд, Беса Адеми. Во иницијативата
Македонија

Измените во Кривичниот законик го премислија адвокатот Наумовски: Повлечена иницијативата за помилувањата на Иванов

Александар Тодески
Адвокатот Миле Наумовски кој се обиде преку Врховниот суд да ги оживее помилувањата на поранешни функционери кои ги потпиша поранешниот претседател Ѓорге Иванов се премисли
Македонија

Амбасадорката на САД во посета на Врховниот суд: Судството не смее да биде под притисок на политиката

А1он
Претседателката на Врховниот суд на Република Северна Македонија, Беса Адеми, оствари средба со амбасадорката на САД во Република Северна Македонија, Ангела Агелер. На средбата на