vrhoven sud

Македонија

Јовески го свика Стручниот колегиум на јавните обвинители за правното мислење на Врховен

А1он
Јавниот обвинител на Република Македонија Љубомир Јовески свика седница на Стручниот колегиум на јавните обвинители во Јавното обвинителство на Република Македонија. Седницата е свикана во
Македонија

Жалбата на Јанкулоска го одложи одлучувањето на Врховен за затворот на Груевски

А1он
Врховниот суд втор месец не може да одлучува по жалбата на осудениот бегалец, Никола Груевски, бидејќи списите за предметот „Тенк“, во раздвоената постапка за ексминистерката
Македонија

Врховен треба да ја соопшти одлуката за притворените од 27 април

А1он
Врховниот суд на Република Македонија денеска треба да ја донесе одлуката по жалбите за притворите на пратениците и другите осомничени за настаните во Собранието на
Македонија

Неделкова со солзи во очите до Јово Вангеловски: Престани да го приватизираш Врховен!

А1он
Судијката Лидија Неделкова, која по доаѓањето за претседател на Јово Вангеловски, неколкупати е прераспоредувана да суди во различни оддели во Врховниот суд, поднела саркастичен приговор
Македонија

Самоволието на Јово Вангеловски: По четврти пат поставува свои судии

А1он
Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, ја продолжува праксата на промена на распоредот на судии во највисокиот суд, што создава сомнеж дека зад последната четврта
Македонија

Врховниот суд ќе одлучува по жалбата на СЈО за случајот „Талир“

А1он
Врховните судии денеска треба да одлучуваат по барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за предметот „Талир“, односно да се замрзне имотот на ВМРО-ДПМНЕ. Расправата минатата
Македонија

Митревски: Решението на Врховен суд е донесено врз основа на нелегитимни документи

А1он
Претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија Живко Митревски тврди дека решението на Врховниот суд е донесена врз основа на нелегитимни документи и фалсификувани печати.