vrhoven sud

Македонија

Катица Јанева бара изземање на Јово Вангеловски од одлучувањето за Сеад Кочан

А1он
Специјалното јавно обвинителство побара изземеање на претседателот на Врходниот суд, Јово Вангеловски по одлучувањето за барањето на обвинителството на Марко Зврлевски да се укине притворот
Македонија

Вангеловски: Мојот разговор со Јанакиески во „бомбите“ е веродостоен

А1он
Новиот претседател на врховниот суд Јово Вангеловски во интервју за ТВ24 ја призна автентичноста на „бомбите“ каде што се појавува неговиот глас. – Се работи
Македонија

Почна новото судење за „Дива населба“

А1он
Ново судско рочиште против обвинетите за тероризам во случајот „Дива населба“, почна денеска во големата сала на Врховниот суд. Целата постапка стартува одново откако судот
Македонија

Врховен суд: Немаме надлежност во организацијата на судењето за „Дива населба“

А1он
Врховниот суд на Република Македонија соопшти дека не е надлежен за организација на судењето за предметот „Дива населба“. – Врховниот суд на Република Македонија и