vrhoven sud

Македонија

Неделкова со солзи во очите до Јово Вангеловски: Престани да го приватизираш Врховен!

А1он
Судијката Лидија Неделкова, која по доаѓањето за претседател на Јово Вангеловски, неколкупати е прераспоредувана да суди во различни оддели во Врховниот суд, поднела саркастичен приговор
Македонија

Самоволието на Јово Вангеловски: По четврти пат поставува свои судии

А1он
Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, ја продолжува праксата на промена на распоредот на судии во највисокиот суд, што создава сомнеж дека зад последната четврта
Македонија

Врховниот суд ќе одлучува по жалбата на СЈО за случајот „Талир“

А1он
Врховните судии денеска треба да одлучуваат по барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за предметот „Талир“, односно да се замрзне имотот на ВМРО-ДПМНЕ. Расправата минатата
Македонија

Митревски: Решението на Врховен суд е донесено врз основа на нелегитимни документи

А1он
Претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија Живко Митревски тврди дека решението на Врховниот суд е донесена врз основа на нелегитимни документи и фалсификувани печати.
Македонија

Катица Јанева бара изземање на Јово Вангеловски од одлучувањето за Сеад Кочан

А1он
Специјалното јавно обвинителство побара изземеање на претседателот на Врходниот суд, Јово Вангеловски по одлучувањето за барањето на обвинителството на Марко Зврлевски да се укине притворот
Македонија

Вангеловски: Мојот разговор со Јанакиески во „бомбите“ е веродостоен

А1он
Новиот претседател на врховниот суд Јово Вангеловски во интервју за ТВ24 ја призна автентичноста на „бомбите“ каде што се појавува неговиот глас. – Се работи
Македонија

Почна новото судење за „Дива населба“

А1он
Ново судско рочиште против обвинетите за тероризам во случајот „Дива населба“, почна денеска во големата сала на Врховниот суд. Целата постапка стартува одново откако судот
Македонија

Врховен суд: Немаме надлежност во организацијата на судењето за „Дива населба“

А1он
Врховниот суд на Република Македонија соопшти дека не е надлежен за организација на судењето за предметот „Дива населба“. – Врховниот суд на Република Македонија и