angela ageler

Македонија

Амбасадорката на САД во посета на Врховниот суд: Судството не смее да биде под притисок на политиката

А1он
Претседателката на Врховниот суд на Република Северна Македонија, Беса Адеми, оствари средба со амбасадорката на САД во Република Северна Македонија, Ангела Агелер. На средбата на
Македонија

Ковачевски – Агелер: Се зацврстува партнерството со САД, треба да се задржи европскиот правец

А1он
Претстојните активности кои ги очекуваат двете земји, во насока на зацврстување на партнерството и реализирање на заедничките приоритети, со акцент на неколку конкретни области, биле
Македонија

Агелер: Ова не е прв закон за амнестија, нема да биде ни последен, важно е да им се објасни на граѓаните

А1он
Американската амбасадорка Анџела Агелер во врска со предложенииот закон за амнестија денеска изјави дека за САД и Американската амбасада е важно ваквите процеси да се
Македонија

Османи се пофали со „насмеана“ фотографија од вечерата со Ескобар и со Агелер

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски, министерот Бујар Османи и вицепремиерот Бојан Маричиќ синоќа вечераа со амбасадорката на САД, Анџела Агелер и заменик-помошникот државен секретар на САД и
Македонија

(ВИДЕО) Агелер: Не е мое да зборувам како тече процесот на уставните измени, ние не сме дел од ЕУ

А1он
Сметам дека просперитетот и безбедноста на оваа држава е во нејзиното пристапување и интеграција во Европската унија и навистина се надевам дека политичарите од сите
Македонија

Пендаровски – Агелер: Американската поддршка ќе продолжи како гарант за мирот

А1он
Билатералните односи се одвиваат со одлична динамика, согласно долготрајното македонско-американско пријателство, а во духот на стратешкото партнерство и сојузништвото во НАТО, било посочено на денешната
Македонија

Агелер: Ние нема да ги апсиме оние што се на листата, одлуките зависат од вашите судски органи

А1он
Американската амбасадорка во Македонија, Анџела Агелер не може да каже кој ќе биде следниот бизнисмен, политичар или функционер што САД ќе го стават на „црната
Македонија

Агелер: САД ќе продолжат да таргетираат корумпирани поединци, корупцијата има последици

А1он
Амбасадорката на САД во Република Северна Македонија, Анџела Агелер, на својот фејсбук профил објави дека санкции не влијаат само на имотот на Орце Камчев кој
Македонија

Агелер: Водството на Северна Македонија мора да пронајде начин да го фати вистинскиот правец

А1он
Американската амбасадорка Анџела Агелер денеска со порака дека приклучувањето на Северна Македонија во ЕУ, меѓу другото ќе и помогне на земјава подобро да се справи
Македонија

Агелер: За Рамиз Мерко има цврсти докази, а и други функционери ќе завршат на црната листа

Орце Костов
Амбасадорката на САД во Македонија, Ангела Агелер откри дека постои листа со имиња кои се разгледуваат и за нив се собираат докази. „За Рамиз Мерко