ageler

Македонија

Левица бара извинување од Амбасадорката на САД за честитката до Џафери

А1он
Поттикнати од честитката на Агелер упатена кон техничкиот премиер Талат Џафери, партијата Левица побара извинување поради јазикот на кој истата честитка беше напишана. Соопштението го
Македонија

Ковачевски-Агелер: САД сакаат да ја видат Македонија што поскоро во ЕУ

А1он
САД сакаат да ја видат Северна Македонија што поскоро во Европската унија, објави на Фејсбук премиерот Димитар Ковачевски по денешната средба со американската амбасадорка во
Македонија

Членството на Македонија во ЕУ е клучно за спроведување на реформите, смета американската амбасадорка

А1он
Членството на Република Северна Македонија во Европската Унија е клучно за спроведување на реформите, смета американската амбасадорка во земјава Анџела Агелер. По посетата на американските
Македонија

Агелер: Правниот тим на Амбасадата ги разгледува измените на КЗ, важно е да се почитуваат процедурите на правниот систем

А1он
Правниот тим на американската Амбасада ги разгледува измените во Кривичниот законик, јас лично не сум ги видела, така што не можам да ги коментирам, но
Македонија

Ковачевски-Агелер: Пратениците треба да покажат државничко однесување

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари средба со амбасадорката на САД во земјава, Анџела Агелер, со која разговарале за поддршката од САД за европскиот пат на
Македонија

Одлуките на САД се базираат на информации собрани во земјава, не во Вашингтон, што понатаму останува на надлежните тука, вели Агелер

А1он
Американската амбасада не може да и кажува на која било институција во земјава што треба да презема, но ние бевме способни да најдеме значителни и
Македонија

Агелер: САД ќе продолжат да таргетираат корумпирани поединци, корупцијата има последици

А1он
Амбасадорката на САД во Република Северна Македонија, Анџела Агелер, на својот фејсбук профил објави дека санкции не влијаат само на имотот на Орце Камчев кој
Македонија

Црната листа го разбуди Судски совет: Ќе проверува дали Мерко се мешал во судот во Струга

Орце Костов
Судски совет ќе ги проверува наводите за струшкиот градоначалник Рамиз Мерко кој вчера беше ставен на црната листа за влез во САД заедно со своето
Македонија

Ковачевски – Агелер: Поддршка од САД во пресрет на следните чекори во евроинтеграцискиот процес на земјата

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски денеска имаше средба со амбасадорката на САД во земјава, Анџела Прајс Агелер, која, како што информира владина прес-служба, ја пренела цврстата одлучност
Македонија

Агелер: „Бехтел“ работи транспарентно и законски, опозицијата критикува заради политички поени

А1он
Американската амбасадорка во Северна Македонија, Анџела П. Агелер е уверена дека процесот во кој е инволвиран „Бехтел“ е целосно транспарентен и законски, бидејќи, како што