crna lista

Македонија

Едвард Џозеф: Црната листа на САД е порака која паметните политичари би требало да ја сфатат

А1он
Црната листа на САД опфаќа политичари и тоа е порака која паметните политичари би требало да ја сфатат, особено сега пред најавените избори, смета американскиот
Македонија

Владата нскоро ќе го прати во Собрание законот со кој лица од црната листа на САД ќе имаат реперкусии и во Македонија

Владата ќе го гласа законот со кој лицата ставени на црната листа на Соединетите американски држави ќе имаат реперкусии во Македонија и нема да може
Македонија

Црната листа на САД ќе биде основа за воведување на мерки од државата врз лица и фирми

А1он
Министерството за надворешни работи започнува јавна расправа за измени на Законот за рестриктивни мерки со кои и американската „црна листа“ ќе биде основа за воведување
Македонија

Агелер: Има докази против Анѓушев, тој веќе се жалеше, но тоа нема ништо да смени

А1он
Американската амбасадорка Анџела Агелер денеска истакна дека во однос на ставањето на поранешниот вицепремиер Кочо Анѓушев на „црната листа“ на САД поради корупција, не станува
Македонија

Малтешкото МНР му ја прекина на Анѓушев функцијата почесен конзул на Малта

А1он
Малтешкото Министерство за надворешни работи му ја прекина функцијата почесен конзул на Малта на поранешниот вицепремиер, Кочо Анѓушев, поради неговото поместување на „црната листа“ на
Македонија

Грковска за ставањето на Анѓушев на „црната листа“ на САД: Очекувам домашните и меѓународните институции да ги преземат неопходните мерки согласно укажувањата

А1он
Вицепремиерката задолжена за добри политики на владеење Славица Грковска денеска во врска со ставањето на поранешниот вицепремиер Кочо Анѓушев на „црната листа“ на САД изјави
Економија

Анѓушев: Нема никаква основа за ограничување на на мојот влез во САД, одлуката ќе ја обжалам

А1он
Во текот на мојот мандат во Владата на Република Северна Македонија од 2017-2020 година работев со целосно почитување на сите закони и уставни одредби на
Македонија

Кочо Анѓушев и неговата фамилија ставени на црната листа на САД

А1он
Бизнисменот и поранешен вицепремиер за економски прашања, Кочо Анѓушев е ставен на црната листа на Соединетите Американски Држави. Оваа одлука е објавена на веб страницата
Економија

„Орка Холдинг“ на Орце Камчев ќе го презема целосно „Жито Полог“

Орце Костов
Компанијата „Орка Холдинг“ на бизнисменот Орце Камчев достави известување за намера за преземање на тетовски „Жито Полог“, каде семејството Камчеви и досега го имаше најголемиот
Македонија

Николоски: Ставањето на бизнисменот Дака на црната листа на САД е потврда во она што сме го говореле

А1он
Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во изјава за медиуми дадена по повод состанокот на Генералното Собрание на подмладокот на Европската Народна Партија – „Обединувајќи ја