dodik

Регион

Додик: Путин го брани суверенитетот на својот народ

А1он
Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, вечерва изјави дека е против воведување санкции против Русија, додавајќи дека рускиот претседател Владимир Путин „го брани суверенитетот на
Регион

Додик го слушна обвинението: Измислица на обвинителството за политички притисок, фактите немаат врска со мене

А1он
Со читање на обвинението, денеска во Судот во Босна и Херцеговина се одржа рочиште на судењето на претседателот на Република Српска, Милорад Додик. Пред да
Регион

Додик ја објави својата кандидатура за претседател на Република Српска за следниот мандат

А1он
Актуелниот претседател на Српска и лидер на СНСД, Милорад Додик ја објави својата кандидатура за претседател на Република Српска за следниот мандат. Ова го изјави
Регион

Додик по посетата на Џејмс О’Брајан: Го познавам кога седеше зад врата на состаноци, сега нешто полуде

А1он
Претседателот на Република Српска, Милорад Додик денеска се обрати пред медиумите во Бања Лука, коментирајќи ја денешната посета на американскиот помошник државен секретар Џејмс О’Брајан.
Регион

Додик: Судот и Обвинителството на БиХ се политички инструирани под влијание на странци

А1он
Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека денешното повторно одложување на главниот претрес уште еднаш покажало дека Судот и Обвинителството на БиХ се политички
Регион

Додик: Не очекувавме напади од Белград врз Србите од РС, тоа е болно за нас

А1он
Претседателот на Република Српска ги коментираше изјавите на кандидатите на изборната листа „Србија против насилството“ и нивните поддржувачи и се осврна на нападите насочени кон
Регион

Додик до американскиот амбасадор: Со пријатели како тебе, не ни требаат непријатели

А1он
Претседателот на Република Српска, Милорад Додик денеска изјави дека американскиот амбасадор во Босна и Херцеговина Мајкл Марфи создава проблеми. Додик додаде дека со таков пријател
Регион

По средбата со Орбан, Додик откри дека Унгарија сака да ги продолжи проектите што Германија ги прекина

А1он
Претседателот на РС Милорад Додик беше во Будимпешта каде имаше средба со унгарскиот премиер Виктор Орбан, а по средбата рече дека секогаш е убаво да
Регион

Додик најави „мирно раздвојување“ со Босна и Херцеговина

А1он
Милорад Додик денеска беше реизбран за претседател на Алијансата на независни социјалдемократи (СНСД), партија која континуирано ја води од нејзиното основање во 1996 година, а