putin

Свет

Путин објави дека руската вакцина за Ковид-19 е регистрирана, неговата ќерка веќе ја примила

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Русија ја регистрирала првата вакцина против коронавирусот. – Утрово за првпат во светот е регистрирана вакцина против коронавирусот,
Свет

Додека во Минск беснеат протести, Путин повика на потесна интеграција со Белорусија

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека сака соседна Белорусија да ги реактивира замрзнатите планови за поблиска интеграција со Русија, по новата изборна победа на
Свет

Путин за вакцинацијата против Ковид-19: Принципот на доброволност мора строго да се почитува

Горјан Грнчаровски
Вакцинацијата против вирусoт треба да биде доброволна, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, според руските медиуми. Путин додаде дека неопходно е во целост
Свет

Путин и Трамп се слушнале по телефон, разговарале за контрола на вооружувањето и Иран

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Доналд Трамп денеска телефонски разговарале за контрола на вооружувањето и иранската нуклеарна програма, соопшти Кремљ. Двајцата лидери изразиле
Свет

Путин нареди воени вежби низ цела Русија со 150.000 војници

А1он
Претседателот на Русија, Владимир Путин, нареди одржување воени вежби низ целата држава со учество на околу 150.000 војници. Министерството за одбрана на Русија нагласува дека
Свет

Путин: Пандемијата предизвика длабока криза, но Русија има одговор

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин смета дека кризата предизвикана од пандемијата на коронавирусот во земјата е длабока, со мноштво негативни импликации за граѓаните. – Длабочината на
Свет

Путин ќе може да остане на власт до 2036 година – стапија во сила новите уставни измени во Русија

А1он
Денеска во Русија во сила стапија измените на Уставот што беа усвоени на референдумот, со што претседателот Владимир Путин има можност да се кандидира за
Свет

Сè поизвесно е дека Путин ќе добие можност да владее до 2036 година

Првичните резултати од референдумот во Русија, врз основа на обработени 26.55% проценти од гласачките места, покажуваат дека 73,55 проценти од Русите ги поддржале уставните реформи