putin

Свет

(ВИДЕО) Столтенберг: Путин не е во состојба да го постигне тоа што го сака во Украина, затоа станува се побрутален

А1он
Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, вети дека овој воен сојуз ќе биде со Украина „колку што е потребно“. Говорејќи во пресрет на министерскиот состанок
Свет

Путин: Русија и Донбас требаше порано да се обединат

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека сега е „очигледно дека обединувањето на Русија со Донбас“ требало да се случи порано. „Што се однесува до 2014
Свет

Украина: Русија призна дека ѝ требаат пет милиони војници за да ја добијат војната

А1он
Украина тврди дека Русија подготвува нови мобилизации преку кои би можеле да регрутираат милиони војници. Делумната мобилизација што ја најави Путин во септември официјално заврши
Свет

(ВИДЕО) Путин до мајките на загинатите руски војници: „Не жалам што ја почнав војната“

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин  ги прими мајките и сопругите на руските војници кои се борат во Украина за прв пат од почетокот на руската инвазија.
Свет

Нов удар за Путин, најсилната технолошка компанија во земјата ја напушта Русија

А1он
Матичната компанија на најголемата руска технолошка компанија Yandex сака да ги прекине сите врски со земјата за да ги заштити нејзините нови бизниси од последиците
Свет

Пропаднатиот план на Меркел: Немав доволно моќ да го спречам Путин

А1он
Поранешната германска канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека пред заминувањето од функцијата сакала да воспостави европски формат разговори за решавање на тензиите долж украинската граница, во
Свет

Путин: Ограничувањето на цената на руската нафта ќе има тешки последици

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека западните планови за ограничување на цената на руската нафта ќе имаат „тешки последици“ за енергетските пазари. „Путин истакна дека
Свет

Политико: Путин би можел да употреби хемиско оружје, вклучувајќи го и она со кое беше труен Навални

А1он
Официјални лица од администрацијата на Бајден проценуваат дека рускиот претседател Владимир Путин би можел да употреби хемиско оружје во Украина доколку руските војници продолжат да
Свет

Пристигна писмо во Кремљ: Притисокот врз Путин се посилен

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин се соочува со зголемен политички притисок поради неуспешната инвазија на Украина, речиси девет месеци откако нареди „специјална воена операција“. Украина се
Свет

Сопругите и мајките на руските војници бесни на Путин: „Владимир Владимирович, кукавицо“

А1он
Совет на жени и мајки е организација на жени чии членови на семејството служат во руската армија. Нејзините лидери биле изненадени кога слушнале за планираната