zelenski

Свет

Уште една земја од НАТО не сака да испрати авиони во Украина

А1он
Полска најави дека нема преговори за испраќање борбени авиони Ф-16 во Украина, а сега и Велика Британија го изрази својот скептицизам со официјално соопштение дека
Свет

Украинците бараат нови авиони од четврта генерација, Бајден ја отфрли можноста: Расте притисокот во НАТО

А1он
Украина би сакала да добие западни борбени авиони од четвртата генерација, како што е Ф-16, откако обезбеди испорака на борбени тенкови минатата недела. Украинскиот министер
Свет

Зеленски: Жестокиот напад на исток е одмазда за руските загуби

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја опиша интензивната офанзива на Русија на исток како „одмазда“ за претходните загуби во војната. „Не мислам дека тоа ќе обезбеди
Свет

Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат Москва

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат 12-месечната војна на Русија. Фирмите и бизнисмените кои превезуваат персонал и
Свет

И Путин и Зеленски го одбележаа Денот на сеќавањето на Холокаустот

А1он
Зеленски вчера го одбележа Денот на сеќавањето на Холокаустот, велејќи дека светот мора да остане обединет во борбата против индиферентноста и омразата. „Денес, како и
Свет

Зеленски: Ситуацијата е особено тешка во регионот на Доњецк

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека ситуацијата на фронтот се уште е исклучително тешка, особено во источниот регион Доњецк. Во својот говор вечерва тој нагласи
Свет

Зеленски по повод Меѓународниот ден на сеќавањето на жртвите од холокаустот: Рамнодушноста и омразата се уште убиваат луѓе

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски по повод Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите на холокаустот истакна дека „рамнодушноста и омразата“ сè уште убиваат луѓе, алудирајќи на
Свет

(ВИДЕО) Зеленски: Со западните системи соборивме најголем дел од руските проектили

А1он
Најмалку 11 лица загинаа во серија руски напади низ Украина, откако Киев доби ветувања од САД и Германија дека ќе добие модерни борбени тенкови. Државната
Свет

(ВИДЕО) Зеленски: Не ме интересира да се сретнам со Путин, тој за мене е никој

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави за Sky News дека не е заинтересиран да се сретне со Владимир Путин за мировни преговори, велејќи дека тој е
Свет

Зеленски ги поздрави одлуките за тенковите, побара ракети и борбени авиони

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги поздрави одлуките на САД и Германија да испорачаат борбени тенкови на неговата земја. Во своето секојдневно видео-обраќање, тој синоќа им