zelenski

Свет

(ВИДЕО) Зеленски: Присилно регрутираните да ја саботираат руската армија и да и даваат информации на Украина

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика светот да ги осуди псевдореферендумите организирани од Русија што во моментов се одржуваат на четирите украински територии под руска
Свет

Рогов: Зеленски ќе организира напади да го спречи референдумот

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски лично си постави задача да организира терористички напади на ослободените територии. Тоа го направи за да го спречи одржувањето на референдумот,
Свет

Украина: Русија има агенти во нашиот одбранбениот сектор, да ни ги предвиди потезите

А1он
Русија има агенти во одбранбениот сектор на Украина кои испраќаат информации до Москва и ѝ овозможуваат на Русија да ги предвиди украинските потези на бојното
Свет

Зеленски: Путин сака да ја удави Украина во крв, вклучително и онаа на неговите војници

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека не верува дека светот ќе дозволи рускиот претседател Владимир Путин да користи нуклеарно оружје. – Не верувам дека тој
Свет

(ВИДЕО) Зеленски: Позицијата на Украина не е променета поради „некоја врева“ од Русија“

А1он
Состојбата на фронтот со руските сили јасно покажува дека иницијативата е на страната на Украина, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски во видео обраќањето објавено рано
Свет

(ВИДЕО) Русите се повеќе напредуваат: Извршени напади, одекнуваат експлозии

А1он
Во тек е 209-от ден од специјалната воена операција што Русија ја спроведува во Украина. Киев тврди дека руските сили извршиле ракетни напади врз Запорожјската
Свет

(ВИДЕО) Зеленски: Русите брзајќи да избегаат ја оставија опремата за мачење цивили

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги обвини руските сили, кои претходно окупираа голем дел од украинската област Харков, за широко распространето мачење на населението. Најмалку 10
Свет

Генералното собрание на ОН му дозволи на Зеленски да им се обрати на светските лидери виртуелно

А1он
Генералното собрание на ОН денеска гласаше да му дозволи на украинскиот претседател Володимир Зеленски да им се обрати на светските лидери виртуелно, во однапред снимен
Свет

Северна Кореја гласаше против обраќање на Зеленски на Генералното собрание на ОН

А1он
Кина, Иран, Бразил и голем број други земји се воздржаа од гласање во Генералното собрание на ОН за прашањето да му се даде право на
Свет

Зеленски им порача на Русите: Иако сум против извоз на амонијак, би го дал ако ги вратите воените заробеници

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека ќе ја поддржи идејата за реекспорт на руски амонијак преку Украина, под услов Москва да ги врати украинските воени