zelenski

Свет

Зеленски ја поздрави пресудата на холандскиот суд за соборениот малезиски авион

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја поздрави денешната одлука на холандскиот суд за соборениот малезиски патнички авион во неговата земја во 2014 година, јавија западните медиуми.
Свет

Зеленски: Десетте предлози за ставање крај на војната се мировна формула не само за Украина, туку и за светот

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека десетте предлози што ги изнел за ставање крај на војната со Русија се мировна формула не само за
Свет

Гуљаш: Зеленски неодговорно ја обвини ја обвини Русија за нападот

А1он
Шефот на кабинет на унгарскиот премиер Гергељи Гуљаш денеска изјави дека украинскиот претседател Володимир Зеленски неодговорно се однесувал кога ја обвини Русија дека извршила ракетен
Свет

Зеленски: Нема сомнеж дека проектилот што ја погоди Полска не беше украински

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека „нема сомнеж дека проектилот што ја предизвика експлозијата во Полска не бил украински“, пренесе агенцијата Интерфакс. Зеленски додаде
Свет

Зеленски: Нападот врз Полска е порака од Русија до членките на Г20

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска им порача на лидерите на Г-20 дека меѓу нив има „терористичка држава“ и ја обвини Русија за нападот врз Полска
Свет

Зеленски: Ова е одговорот на Русија на Индонезија, Индија, Кина… Светот мора да реагира

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски вели дека руските ракетни напади врз Украина биле порака дека не е во интерес на Москва да се стави крај на
Свет

(ВИДЕО) Зеленски: Руски ракети ја погодија Полска, ова е значајна ескалација

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски го коментираше падот на ракетите во Полска. „Теророт не е ограничен само на нашите национални граници. Руски проектили ја погодија Полска.
Свет

ВИДЕО Зеленски ги повика Украинците да останат во засолништата

А1он
Претседателот на украина, Влодомир Зеленски ги повика украинците да не излегуваат од засолништата затоа што се оечкуваат нови ракетни падаи на руските сили. Зеленски реќе
Свет

Зеленски ги објави условите на Киев за ставање на крај на војната

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги објави деталите од своето денешно обраќање на самитот на Г20, во кое ја претстави украинската формула со 10 предлози за
Свет

ВИДЕО: Зеленски ги повика лидерите на Г20 да го вратат мирот и да стават крај на руската војна

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика лидерите на Г20 да станат „ко-креатор на мирот“ и да стават крај на „агресивната“ војна на Русија. – Убеден