zelenski

Свет

Зеленски го разреши првиот човек на украинската војска

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го смени началникот на Генерлштабот на украинските вооружение сили, Руслан Хомчак, сооошти неговиот портпарол. Претседателот, наводно, се повикал на поврзувањето
Свет

Зеленски јавно го прашува Бајден: Кажете јасно – ќе ја примате Украина во НАТО или не?

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска рече дека сака јасен одговор „да“ или „не“ од американскиот претседател Џо Бајден за одобрување на украинскиот Акциски план за
Свет

Зеленски смета дека средба со Путин најверојатно ќе има

А1он
Украинскиот претседател Владимир Зеленски денеска изјави дека најверојатно ќе има средба со рускиот претседател Владимир Путин на која ќе се разговара за конфликтот во источна
Свет

Политико: Урсула фон дер Лајен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

А1он
Претседателката на Европската комисија Урусла фон дер Лајен се соочува со критики, откако јавноста дозна дека портапролот на Еврокомисијата Бјорн Сајберт наместо неа ја одбил
Свет

Украинскиот претседател ја прими вакцината на АстраЗенека

А1он
Претседателот на Украина, Володимир Зеленски ја прими денеска првата доза од вакцината против коронавирусот.Зеленски, кој во ноември минатата година беше заразен со Ковид-19, се вакцинираше
Свет

Зеленски го смени претседателот на Уставниот суд на Украина

А1он
Украинскиот претседателот Володомир Зеленски денеска го потпиша указот за смена на Александар Тупитцки од функцијата претседател на Уставниот суд во период од следните два месеца,