eu

Свет

Европската Комисија ќе обезбеди општи рамковни услови за почеток на преговорите со Украина за пристапување во ЕУ

А1он
Во средината на март, Европската Комисија ќе обезбеди општи рамковни услови за почеток на преговорите со Украина за пристапување во ЕУ. Ова денеска во Киев
Македонија

ЕУ за А1он: Измените на Законот за игри на среќа не упатуваат ниту на ограниченото европското законодавство

Александар Тодески
Предлог измените за законот за игри на среќа кои претседателот Стево Пендаровски не ги потпиша и ги врати во собраниска процедура не упатуваат на законодавството
Македонија

Ковачевски: Од заробена држава денес сме земја членка на НАТО со отпочнати преговори со ЕУ

А1он
Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на денешната пресконференција по завршувањето на регионалниот состанок на партиите на ПЕС посочи дека до 2017 година, граѓаните живееја во
Регион

Франција бара од Приштина веднаш да ја прекине одлуката за забрана на динарот

А1он
Министерството за надворешни работи на Франција побара итно суспендирање на одлуката на Приштина за забрана на користењето на динарот, наведувајќи дека решението за ова прашање
Свет

Прва победа на земјоделците, ЕУ попушти пред нивните барања

А1он
Земјоделците кои протестираа низ Европа успеаја да ја добијат својата прва отстапка од Брисел, бидејќи Европската Унија најави одложување на регулативата која бараше четири отсто
Македонија

По Груби и Османи впери прст кон Русија: Користи дезинформации да го забави пристапувањето на Западен Балкан во ЕУ

А1он
Откако вчера вицепремиерот Артан Груби обвини дека Русија се мешала во Македонија во секој сегмент, а рускиот претседател Владимир Путин сакал да ја дестабилизира Македонија
Македонија

СДСМ: Членство во ЕУ е добро за граѓаните, а ДПМНЕ тоа не може да го обезбеди

А1он
Европската иднина е клучна за граѓаните и за државата. Членството во ЕУ носи европски стандарди, повисок животен стандард на граѓаните, повеќе работни места, повисоки плати
Македонија

О’Брајaн: Никогаш не сте биле поблиску до ЕУ, ајде да ја завршиме практичната работа

А1он
Никогаш не сте биле поблиску до ЕУ. Со малку работа може да ги направиме работите подобри. Планот за раст е многу поразличен од претходните понуди
Македонија

Ковачевски за средбата со Заев и Ахмети: Зборувавме за настапот на партиите на изборите и за членството во ЕУ

Александар Тодески
Премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски ја потврди вчерашната средба со неговиот претходник Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. „Имавме средба со