eu

Свет

Шефицата на Делегацијата на Венецуела во Брисел прогласена за „персона нон грата“ во ЕУ

А1он
Европска Унија синоќа ја прогласи за непожелна личност шефицата на Делегацијата на Венецуела во Брисел, Клаудиа Салерно, откако Каракас ја протера амбасадорката на ЕУ, Исабел
Свет

Германскиот претседател: Да не ги прекинуваме сите врски со Русија

А1он
Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер денеска предупреди да не се прекинуваат сите врски со Русија и покрај тензичниот период во односите, нагласувајќи дека Западот и Русија
Свет

Брисел бара и во следните десет години операторите да не смеат да наплаќаат за роаминг

А1он
Европската комисија денеска предложи продолжување на забраната за наплата на мобилен роаминг во ЕУ за уште 10 години. Унијата во 2017 година се ослободи од
Свет

АстраЗенека нема да ги испорача сите договорени вакцини во ЕУ во вториот квартал

А1он
Компанијата АстраЗенека ја известила Европската унија дека ќе достави помалку од 90 милиони дози од вакцината против коронавирус на Унијата во вториот квартал, јавија светските
Регион

Го сакаме Западен Балкан во ЕУ, вели шефот на европската дипломатија

А1он
Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел денеска изјави дека Европската унија вложува многу пари во Западен Балкан и оти не е фер да се каже
Свет

Лекари без граници: ЕУ го попречува еднаквиот пристап до вакцинација

А1он
Дејствата на ЕУ за зачувување милијарди дози вакцини против коронавирус за нејзината популација го попречуваат еднаквиот пристап до вакцинацијата ширум светот, смета хуманитарната организација Лекари
Свет

Брисел: Русија станува авторитарна држава, нови санкции идната недела

А1он
Шефот на дипломатијата на ЕУ, Јосеп Борел, потврди дека Европската Унија ќе воведе нови санкции против руски државјани поради затворската казна за Алексеј Навални, и