peskov

Свет

Песков: Киев да го врати Крим со „невоени средства“ e целосно неприфатливо

А1он
Москва ја доживува изјавата на украинскиот претседател Володимир Зеленски за желбата на Киев да го врати Крим со „невоени средства“ како дискусија за отуѓување на
Свет

Песков: Нема гас и нафта за оние кои ќе го поддржат ограничувањето на цените

А1он
Русија не планира да ги снабдува со гас и нафта оние држави, што го поддржуваат ограничувањето на цените, соопшти денеска Кремљ, додавајќи дека ќе донесе
Свет

Песков за идејата на Берлускони за преговори: „Подобро е некаде да се намами Зеленски“

А1он
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, коментирајќи ја изјавата на поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони дека само тој може да го „намами“ Путин на преговарачка маса,
Свет

Песков: Специјалната воена операција во Украина не зависи од временските услови

А1он
Специјалната воена операција во Украина не зависи од временските услови и продолжува, изјави денеска за медиумите портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков. „Нејзините цели мора да
Свет

Песков за Зеленски во Херсон: Без коментар, тоа е територија на Русија

А1он
Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска не ја коментираше веста за посетата на украинскиот претседател Володимир Зеленски на украинскиот град Херсон, кој неодамна беше напуштен
Свет

Песков: Херсонската област останува територија на Русија

А1он
Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска отфрли какви било промени во статусот на Херсонската област во врска со повлекувањето на руските трупи од Херсон на
Свет

Песков за првпат од почетокот на војната во Донбас: И Путин ќе ги посети „руските региони“

А1он
Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков го посети Донбас за да обезбеди обука за медиумските работници, изјави денеска првиот заменик-шеф на администрацијата на рускиот претседател Сергеј
Свет

Синовите на најмоќните луѓе во Русија не сакаат да одат во војна: Песков ја нарече ќерка си „предавник“

А1он
Младите синови на некои од најмоќните луѓе во Русија беа ставени „под микроскоп“ кога новинарите ги прашаа дали ќе се пријават да се борат во
Свет

Песков: Властите на двете Кореи да се воздржат од провокации

А1он
Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков ги повика властите на двете Кореи, како и другите инволвирани страни, да се воздржат од понатамошни провокации за да се
Свет

Кремљ: За Украина би било ризично да продолжи да извезува жито преку Црното Море

А1он
За Украина би било ризично да продолжи да извезува жито преку Црното Море, откако Москва го прекина учеството во договорот постигнат со посредство на ОН