brisel

Свет

Брисел не ги признава резултатите од изборите во Белорусија: ЕУ е на страната на народот

А1он
Европска Унија не ги признава резултатите од претседателските избори во Белорусија, изјавија денеска претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел и германската канцеларка Ангела Меркел по
Свет

ВИДЕО: Гори зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

А1он
Во техничка просторија на 27-от кат во зградата на Светскиот трговски центар во Брисел попладнево избувнал пожар, а како што рече шефот на противпожарната служба, се запалил изолациски материјал.
Свет

Борел со критики за американската политика за санкции

А1он
Високиот претставник на ЕУ за надворешна политка и безбедност Жозеп Борел ја критикуваше политиката на санкции што ја води администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп.
Регион

(ВИДЕО) Вучиќ од Брисел: Нема да ги прифатам уцените за прифаќање на интересите на спротивната страна

Горјан Грнчаровски
Средбата меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ, косовскиот премиер Авдулах Хоти и главниот преговарач од европска страна, Жозеп Борел, на којa присуствувале и специјалниот претставник на
Македонија

Писонеро: Очекуваме преговарачката рамка за С. Македонија да ја презентираме во јуни

А1он
Портпаролката на Европската комисија задолжена за проширување, Ана Писонеро, за МИА вели дека очекувањата во Брисел се дека преговарачката рамка за Северна Македонија ќе може
Македонија

(ВИДЕО) Тодоров: Пристапувањето во НАТО триумф на Владата, но и на целото македонско општетство

А1он
Историски ден за НАТО, и за сите граѓани на Северна Македонија.Тука сме стоиме цврсто и стабилно пред централното седиште на НАТО, конечно заедно сите сојуззници.
Македонија

(ВИДЕО) Македонското знаме кренато пред седиштето на НАТО во Брисел

А1он
Знамето на Северна Македонија попладнево е кренато пред седиштето на НАТО во Брисел, на церемонија со која се означи официјалното пристапувањето на земјава во Северноатлантската
Свет

Ердоган: Очекуваме конкретна поддршка од сите наши сојузници од НАТО

А1он
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска се сретнаа во Брисел. Ердоган допатува во европската престолнина да се сретне
Македонија

Нуредини: Сѐ уште немаме индикации од ЕУ за спроведување на Зелениот пакт

А1он
Министерот за животна средина, Насер Нуредини, вчера во Брисел оствари низа средби поврзани со неговиот ресор, меѓу нив и со еврокомесарот за животна средина Виргинијус
Македонија

Брисел го поздравува политичкиот компромис за законот за јавно обвинителство

А1он
Во писмена реакција за МИА, Европската Комисија го поздрави компромисот помеѓу сите политички партии за законот за јавно обвинителство. Европската Комисија е запознаена со остварениот