brisel

Свет

Градот Брисел ја повлекува одлуката за гасење градско светло рано наутро

А1он
Одлуката донесена на крајот на септември да се гаси градското светло 30 минути порано се укинува поради проблеми за безбедноста на граѓаните, јави дописничката на
Свет

Во Брисел се одржува Советот за асоцијација ЕУ – Украина

А1он
И покрај војната денеска во Брисел се одржува осмиот Совет за асоцијација помеѓу ЕУ и Украина, во присуство на украинскиот премиер, јави дописничката на МИА
Регион

Курти за дијалогот во Брисел повторно го обвини Белград: „Српската страна не е подготвена“

А1он
Минатонеделниот дијалог во Брисел се базираше на две теми: конечниот договор и актуелните прашања, изјави приштинскиот премиер Албин Курти, додавајќи дека српската страна не е
Македонија

Македонија, Србија и Албанија можно е да не одат на Самитот во Брисел, одлуката утре

А1он
Во пресрет на претстојниот самит на ЕУ и Западен Балкан, лидерите на земјите од регионот се повеќе размислуваат дали да одат на самитот. Претседателот Србија,
Свет

„Конвојот на слободата“ пристигна во Брисел, уапсени неколку лица

А1он
Неколку илјадници лица дел од протестот против антиковид мерките пристигнаа во Брисел, каде нивниот протест е забранет, неколку лица се уапсени според полицијата, јави дописничката
Свет

Илјадници професори и ученици штрајкуваа и протестираа во Брисел

А1он
Околу 10.000 наставници, професори, ученици, административен и технички персонал излегоа денеска на улиците во Брисел во знак на протест против условите во франкофонското образование во
Свет

Полскиот претседател на средби со челниците на ЕУ во Брисел

А1он
Претседателите на Европската комисија и на Европскиот совет денеска се сретнуваат со полскиот претседател, Анджеј Дуда, главна тема на разговори е безбедноста, јавува дописничката на