pukanje

Македонија

Кривична за маж кој со автоматска пушка пукал на свадба во велешко

А1он
Полицијата поднесе кривична пријава против Б.Д.(24) од селото Долно Јаболчиште, општина Чашка, поради предизвикување општа опасност. „На 11 септември на свадбена веселба село Горно Јаболчиште,
Регион

(ВИДЕО) Оружен инцидент трае со часови во Птуј: Вооружен маж пука од балкон

А1он
Во полициската управа Марибор утринава е пријавено дека маж со оружје пука од балкон во станбена зграда во месноста Птуј (Словенија). Мажот испукал неколку истрели
Регион

Вучиќ: Убиените се Срби од Косово, убиени со снајпер, се побуниле против теророт на Курти

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ со вонредно обраќање до граѓаните на Србија во врска со денешните настани на Косово. Тој потврди дека убиените се Срби
Регион

(ВИДЕО) Уапсениот напаѓач од Бањска приведен во станица во Косовска Митровица

А1он
Уапсениот член на група вооружени лица во селото Бањска е приведен во полициска станица во јужниот дел на Косовска Митровица, јавуваат приштинските медиуми. Неколку медиуми
Регион

Се држи свештеник на нишан? Оклопни возила и вооружени лица во дворот на манастирот Бањска

А1он
Во дворот на манастирот Бањска има маскирани и вооружени лица, додека свештенството и верниците се затворени во капелата. На една од фотографиите може да се
Регион

Воен аналитичар: „Оклопното“ возило во Бањска делува како „гаражна“ модификација на теренец, а не на српската полиција

А1он
Воениот аналитичар Владе Радуловиќ во изјава за N1 оцени дека „оклопното“ возило што беше употребено во ноќниот напад на единицата на косовската полиција во селото
Регион

Косовска полиција: Убиени тројца напаѓачи, еден уапсен и уште четири лица поврзани со „криминалната група“

А1он
Досега тројца напаѓачи се убиени во размената на оган во селото Бањска, каде тензиите не стивнуваат од доцна синоќа, додека еден е уапсен, потврди косовската
Регион

Вонредно обраќање на Вучиќ: „Претседателот на Србија ќе ги разоткрие сите лаги на Курти“

А1он
Во 20:00 часот пред медиумите ќе се обрати и српскиот претседател Александар Вучиќ. Вучиќ ќе зборува во зградата на Генералниот секретаријат на претседателот на Републиката,
Регион

Убиен eден од напаѓачите во Бањска: Можно е да се членови на „Вагнер“ според медиуми во Приштина

А1он
Убиен е еден од напаѓачите на косовската полиција кои се судрија со нејзините припадници во селото Бањска. Косовската полиција на својот официјален профил на Фејсбук
Регион

Борел и Лајчак: Да се утврдат сите факти за нападот во Бањска и сторителите да одговараат

А1он
Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел денеска изјави дека е неопходно да се утврдат сите факти за нападот на влезот